Dukát ČR 2017 Karel Čapek - Válka s mloky

Leden 2017 - Medaile a repliky historických mincí - Dukát ČR 2017 Karel Čapek - Válka s mloky
Dukát ČR 2017 Karel Čapek - Válka s mloky

Zlatý dukát je nejmenší emisí Dukátové řady. Ta je v roce 2017 zasvěcena uměleckým dílům první republiky, jejíž literární proud představují Karel Čapek a jeho románová Válka s mloky.

„Literatura první republiky měla velký rozsah žánrů i forem. Vedle básníků a prozaiků, orientovaných na evropskou literární avantgardu, zaujímá specifické postavení Karel Čapek. Jeho dílo je víc než u našich surrealistů a dadaistů spojeno s domácí literární tradicí. Přitom vůbec nejde o její krotké pokračování, ale o tvůrčí rozvíjení prostředky soudobé literatury. Čapek se jako spisovatel prosadil i za hranicemi. Velký ohlas měla zejména jeho vědeckofantastická díla,“ říká ak. soch. Michal Vitanovský, který je autorem výtvarné podoby dukátu i celé Dukátové řady.

Přední místo mezi Čapkovými sci-fi romány zaujímá antiutopická Válka s mloky z roku 1935. Dobrodružný příběh začíná objevem obřích učenlivých mloků a rychle se mění v alegorii zpupnosti a neochvějného přesvědčení o nadřazenosti. Lidé, kteří mločí rasu zneužijí a zotročí, se bláhově domnívají, že cokoli stvoří, mohou také bez problémů ovládat – stejně jako jejich protějšky ve skutečném světě v předvečer druhé světové války si nejsou schopni uvědomit rodící se nebezpečí.

Averzní strana dukátu patří tajemnému a sveřepému vůdci inteligentních mloků, který vystupuje pod jménem Chief Salamander, a jeho následovníkům, kteří se v souladu s koncem knihy objevují v pražské Vltavě. Kompozici dotváří nápisy KAREL ČAPEK, VÁLKA S MLOKY a DUKÁT ČESKÉ REPUBLIKY. Reverzní strana dukátu je společná celé Dukátové řadě – symboly charakterizující literaturu, filmovou a dramatickou tvorbu a architekturu jsou doplněny textem ČESKÁ KULTURA PRVNÍ REPUBLIKY a letopočtem 2017.

Světlo světa spatří pouhých 200 kusů zlatých dukátů České republiky!Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 19,75 mm, hmotnost: 3,49 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
6.250 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2017_Au_1_dukat_CR_Karel_Capek_etue