Platinová uncová mince UNESCO - Praha - historické centrum

Listopad 2020 - Pamětní mince ČM - Platinová uncová mince UNESCO - Praha - historické centrum
Platinová uncová mince UNESCO - Praha - historické centrum

Dvanáctá emise ze sběratelsko-investiční série platinových mincí, která vzdává hold českým památkám zapsaným na seznamu UNESCO, je věnována historickému centru Prahy.

Praha
je moderní metropolí světového významu – politickým, kulturním a hospodářským centrem střední Evropy, ale také unikátním dokladem vývoje umění a lidské společnosti napříč celým jedním tisíciletím. Od založení města na řece Vltavě v raném středověku se v něm soustřeďuje moc – světská i církevní –, kterou symbolizuje především Pražský hrad s katedrálou svatého Víta. Vedle Hradčan s největším hradním komplexem na světě je historické jádro Prahy, jehož rozloha činí úctyhodných 866 hektarů, tvořeno Malou Stranou, Starým Městem, Josefovem, Novým Městem a Vyšehradem. Během procházky Prahou z jednoho konce na druhý člověk neopustí jednolitou zástavbu, a tak ho ani nenapadne, že vlastně prošel územím hned čtyř středověkých měst. Staré Město, Nové Město, Malá Strana a Hradčany totiž nebývaly jen názvy pro jednotlivé části Prahy – jednalo se o samostatná města, která byla spojena do jednoho celku až na konci 18. století.

Reverzní straně mince z ateliéru medailérky Lenky Nebeské, DiS., vévodí koláž složená z ikonických pražských staveb – od Karlova mostu přes kostel sv. Mikuláše po katedrálu sv. Víta. Jako doplňkový motiv si autorka vybrala Svatováclavskou korunu – nejstarší a nejvýznamnější součást českých korunovačních klenotů, která je uložena právě ve svatovítské katedrále. Kompozici lemuje perlovec a opis PRAHA – HISTORICKÉ CENTRUM. Averzní strana mince, která je společná celé platinové sérii, pak nese koláž architektonických prvků z rozličných českých staveb zapsaných na Seznamu světového dědictví UNESCO. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 50 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Nedílnou součástí mince je speciální certifikát pravosti. Nezapomeňte, že tucet platinových mincí si můžete uložit do luxusní sběratelské etue.

V době, kdy začala platinová série vycházet, bylo na seznamu UNESCO zapsáno dvanáct hmotných památek. V roce 2019 se tento prestižní seznam rozrostl o další dvě české pamětihodnosti. I ty se objeví na platinových mincích České mincovny, ale nevejdou se do dřevěné sběratelské etue, která vznikla v roce 2017.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Pt
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
47.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2020_50_NZD_Pt_Praha-historicke_centrum_proof_etue
2020_50_NZD_Pt_Praha-historicke_centrum_proof_karta