Stříbrná mince Crystal Coin - Anděl strážný - Betlémské světlo

Prosinec 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Crystal Coin - Anděl strážný - Betlémské světlo
Stříbrná mince Crystal Coin - Anděl strážný - Betlémské světlo

Unikátní stříbrné mince s českým křišťálem „Crystal Coin“ jsou výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – medailérství České mincovny a sklářství společnosti Preciosa. Oblíbeným motivem těchto dárkových mincí se stal anděl strážný, který pro velký zájem vychází znovu – již počtvrté. Nový křišťálový kámen připomíná legendu o betlémském světle.

Nejposvátnějšími místy křesťanů jsou města spojená s životem Ježíše Krista a každý zanícený věřící si je přeje spatřit na vlastní oči. Ve středověku byla církev na vrcholu moci, ale Betlému, kde se Mesiáš narodil, i Jeruzalému, kde byl ukřižován, vládli muslimští Turci. Změnit se to rozhodli křesťanští rytíři, kteří podnikli řadu křížových výprav. Byl mezi nimi i mladý florentský křižák, který přísahal, že až z betlémské baziliky přinese domů plamínek ohně. Málokdo věřil, že svůj slib splní – většina bojovníků totiž ve vzdálené Svaté zemi nalezla jen smrt… O Vánocích roku 1099 však do Florencie dorazila skupinka otrhaných rytířů, v jejichž čele stála postava se zapálenou svící. Tito muži přísahali, že drobný plamínek, který přestál cestu po poušti i po moři, pochází z Betléma. Lidé jim uvěřili a ke svíci si chodili zapalovat své vlastní betlémské světlo. Tato tradice se dochovala do dnešních dní…

Medailérka Irena Hradecká, DiS., umístila betlémské světlo v podobě křišťálového kamene do rukou anděla strážného, kterému přisoudila roztomilou podobu okřídleného děťátka. Kompozici reverzní strany dotváří ještě česko-anglický opis „TVŮJ STRÁŽNÝ ANDĚL – YOUR GUARDIAN ANGEL“. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Mince vychází v limitovaném nákladu 1000 kusů a představuje originální dárek pro řadu příležitostí. Je uložena do elegantního balení, které jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení. Součástí mince je také vícejazyčný certifikát pravosti, kam můžete vepsat své věnování a kterému vévodí anglický citát kazatele Phila Bosmanse, jehož překlad zní: „Andělem je ten, koho ti Bůh pošle do života, nečekaně a nezaslouženě, aby ti zažehl pár hvězd, když všechno potemní.“Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz), nominál: 2 NZD

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_2_NZD_Andel_strazny_Betlemske_svetlo_Ag_proof_1
2020_2_NZD_Andel_strazny_Betlemske_svetlo_Ag_proof_2
2020_2_NZD_Andel_strazny_Betlemske_svetlo_Ag_proof_3
2020_2_NZD_Andel_strazny_Betlemske_svetlo_Ag_proof_4
2020_2_NZD_Andel_strazny_Betlemske_svetlo_Ag_proof_5