Stříbrná desetiuncová mince Česká vlajka

Říjen 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná desetiuncová mince Česká vlajka
Stříbrná desetiuncová mince Česká vlajka

Vlajka, kterou v minulosti používali Čechoslováci a kterou dnes používají Češi, vznikla před rovnými 100 lety. U příležitosti tohoto jubilea vychází stříbrná mince České mincovny o hmotnosti deseti trojských uncí.

Vlajky patří k nejpoužívanějším státním symbolům, a když se roku 1918 zrodilo Československo, vlajka mu pochopitelně nemohla chybět. Její podoba byla inspirována vojenským praporem Českého království, který pocházel z poloviny 13. století a který se skládal ze dvou vodorovných pruhů – horního bílého a dolního červeného. Toto řešení však mělo několik nedostatků. Červenobílá kombinace zastupovala pouze Čechy a Moravu, ale nebrala ohled na Slovensko a Podkarpatskou Rus, které tvořily významnou součást mladé republiky. Dalším problémem byla skutečnost, že stejnou vlajku používalo sousední Polsko. V roce 1920 proto byla vlajka upravena a mezi pruhy byl vsazen modrý trojúhelníkový klín. Elegantní a nezaměnitelné řešení se stalo symbolem státnosti, který používáme dodnes, a za tu dobu se podoba vlajky změnila pouze jednou. V časech nacistické okupace se protektorátní vlajka skládala ze tří vodorovných pruhů – bílého, červeného a modrého –, ale naše exilová reprezentace i nadále používala motiv, který všichni známe a na který jsme patřičně hrdí.

Autorem stříbrné mince je medailér Mgr. Petr Horák. Reverzní strana předkládá kompozici složenou z vlajky, mapy a trojice heraldických zvířat České republiky, kterou dotváří opis 100 LET ČESKÉ VLAJKY. Averzní strana pak předkládá československou mapu, do které je zakomponována československá vlajka, a opis 1920 – VZNIK ČESKOSLOVENSKÉ VLAJKY. Mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, a jejich averz proto nese ještě jeho nezbytné náležitosti – státní znak, nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a letopočet emise 2020.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 75 mm, hmotnost: 311 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(200 ks)
13.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_25_NZD_Ag_Ceskoslovenska_vlajka_bk_etue_1
2020_25_NZD_Ag_Ceskoslovenska_vlajka_bk_etue_2
2020_25_NZD_Ag_Ceskoslovenska_vlajka_bk_etue_3
2020_25_NZD_Ag_Ceskoslovenska_vlajka_bk_etue_4
2020_25_NZD_Ag_Ceskoslovenska_vlajka_bk_etue_5