Stříbrná mince Crystal Coin - Strom života Podzim

Srpen 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Crystal Coin - Strom života Podzim
Stříbrná mince Crystal Coin - Strom života Podzim

Unikátní stříbrné mince s broušeným českým křišťálem jsou výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – medailérství České mincovny a sklářství společnosti Preciosa –, jaké nemá na celém světě obdoby. Novým přírůstkem do dárkové řady Crystal Coin se v roce 2020 stal motiv stromu života. Mince byly rychle rozebrány a pro velký zájem vychází jejich reedice – s podzimními křišťálovými listy a selektivním pozlacením.

Stromy nám dávají kyslík, který dýcháme, ovoce, které nás posilní, dřevo, která nás zahřeje a ochrání, a v neposlední řadě jsou potěchou pro oko i duši. Stejně jako zdravý strom by každý z nás měl mít hluboké kořeny, silný kmen a bohatou korunu. Není divu, že stromy patří k nejuctívanějším symbolům na světě a že významné stromy najdeme ve většině světových kultur. Například Bible vypráví o stromu poznání – jabloni, která byla symbolem neposkvrněného lidstva a jejíž zakázané ovoce okusila Eva. Čínská mytologie hovoří pro změnu o broskvoni – její kořeny hlídá drak, korunu ochraňuje fénix a jediný plod, který se urodí každé tři tisíce let, zajistí člověku nesmrtelnost. V severských ságách najdeme Yggdrasil – jasan, který prorůstá všemi rovinami existence a představuje samotný vesmír. Ať už je jejich význam náboženský, filozofický či folklórní, všechny tyto stromy jsou vyjádřením prastarého konceptu „stromu života“, který symbolizuje jednotu a vzájemné propojení veškerého stvoření.

Medailérka Petra Brodská, DiS., věnovala reverzní stranu mince tradičnímu vyobrazení stromu života v kruhové kompozici, přičemž listy stromu tvoří broušené křišťálové kameny. Česko anglický opis uvádí STROM ŽIVOTA – TREE OF LIFE. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), rok emise 2020, jméno Alžběty II. a portrét královny, který je obklopen dekorativními ratolestmi.

Mince vychází v limitovaném nákladu 1000 kusů a představuje originální dárek pro řadu příležitostí. Je uložena do elegantního balení, které jednoduše proměníte v praktický rámeček pro její vystavení.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Strom_zivota-podzim_proof_etue_1
2020_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Strom_zivota-podzim_proof_etue_2
2020_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Strom_zivota-podzim_proof_etue_3
2020_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Strom_zivota-podzim_proof_etue_4
2020_2_NZD_Ag_Crystal_coin_Strom_zivota-podzim_proof_etue_5