Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Slon africký

Únor 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Slon africký
Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Slon africký

Pátá stříbrná mince zkrášlená patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani je věnována slonům africkým. Ti jsou největšími suchozemskými tvory na světě – dorůstají výšky až 4 metry, délky 9 metrů a hmotnosti 7 tun.

Přestože se sloni afričtí kvůli své hmotnosti musejí při pohybu dotýkat země vždy třemi končetinami, nejsou neohrabaní – pohybují se stejně rychle jako člověk, velmi dobře plavou a v běhu dosahují rychlosti až 40 kilometrů za hodinu. Díky své rekordní velikosti nemají žádného přirozeného nepřítele. Rekordní je také rozmnožování těchto gigantů, jelikož slonice mají nejdelší březost ze všech savců. Slůně, které se narodí po 22 měsících, váží 110 kilogramů a na rozdíl od svých rodičů se může stát kořistí lvů, krokodýlů a hyen. Příčinou smrti dospělých slonů, kteří se afrických predátorů nemusejí bát, bývají jejich zuby. V prvním případě hynou sloni hlady poté, co ve stáří přijdou o své pouhé čtyři stoličky, kterými rozmělňují potravu. V druhém případě se stanou kořistí člověka, který touží po jejich klech – dvou prodloužených zubech, které slonům slouží jako nástroj i zbraň. Pošetilá lidská touha po slonovině přivedla majestátní tvory na pokraj vyhynutí.

Reverzní strana mince, která je dílem medailéra Petra Patky, DiS., předkládá čelní pohled na sloní hlavu s rekordně velkýma ušima, které slouží k termoregulaci a dokáží zachytit infrazvuky, a rekordně dlouhým chobotem, který je tvořen čtyřiceti tisíci svaly (pro srovnání – v celém lidském těle jich najdeme jenom šest set). Kompozici dotváří latinské jméno savce LOXODONTA AFRICANA. Autorem averzní strany, která je společná všem mincím z cyklu, je medailér David Kružliak. Kompozice averzu předkládá dvojici přírodních scenérií a atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno panovnice Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.

Mince je zasazena do výpravného balení v podobě leporela. Najdete v něm fotografie a česko-anglický text, který popisuje rekordní vlastnosti slonů afrických. Nezapomeňte, že mince z cyklu Zvířecí rekordmani si můžete ukládat do praktického sběratelského boxu (design boxů určených pro první a druhý ročník cyklu se liší).Autor: Petr Patka, DiS. / David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(800 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_1_NZD_Ag_Slon_africky_blistr_1
2020_1_NZD_Ag_Slon_africky_blistr_2
2020_1_NZD_Ag_Slon_africky_blistr_3
2020_1_NZD_Ag_Slon_africky_blistr_4
2020_1_NZD_Ag_Slon_africky_blistr_5