Stříbrný tolar k narození dítěte 2020 s věnováním

Leden 2020 - Dárkové medaile - Stříbrný tolar k narození dítěte 2020 s věnováním
Stříbrný tolar k narození dítěte 2020 s věnováním

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou.

Stříbrná pamětní medaile České mincovny k narození dítěte v sobě kombinuje dvě starobylé české tradice – zvyk věnovat novorozenému děťátku peníz z drahého kovu pro štěstí a historickou ražbu takzvaných tolarů.

Věděli jste, že tolary se z Čech rozšířily do celého světa? V 16. století je v Jáchymově začal razit hrabě Šlik. Protože české země oplývaly hojností stříbra, měly nahradit zlaté mince, na jejichž ražbu nebyl v Evropě dostatek drahého kovu. Od názvu tolar se později odvodila jména mnoha dalších mincí a měn, včetně světoznámých dolarů. V historii tolary sloužily především k obchodním účelům, ale hrály také roli reprezentační. Tyto úlohy plní dodnes – tolar k narození dítěte v sobě spojuje hmotnou hodnotu umělecky zpracovaného ryzího kovu s hodnotou osobní, kterou ještě navyšuje vyryté věnování.

Výtvarná podoba averzní strany tolaru pro rok 2020 je dílem nadané výtvarnice Lenky Nebeské, DiS. Umístila na ni spící miminko, které drží v dlaních jeho rodiče, a nápis TOLAR K NAROZENÍ DÍTĚTE 2020. Reverzní straně pak vévodí stužka ve tvaru srdce, která vymezuje prostor určený k vyrytí věnování či jména a data narození dítěte. Maximální rozsah vyrytého textu je ohraničen 4 řádky po 15 znacích včetně mezer.

Každý tolar je uložen do elegantního dárkového balení, které lze rovněž opatřit vlastnoručním věnováním, ale také údaji o miminku či jeho fotografií.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 40 mm, hmotnost: 29 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(0 ks)
1.790 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_blistr_1
2020_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_blistr_2
2020_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_blistr_3
2020_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_blistr_4
2020_Ag_Tolar_k_narozeni_ditete_blistr_5