Stříbrná mince Bohové světa - Zeus

Únor 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohové světa - Zeus
Stříbrná mince Bohové světa - Zeus

Přestože je tomu dávno, kdy polyteistická náboženství bujela ve všech koutech světa, dodnes jsou předmětem vášnivého zájmu. Rozličná starobylá božstva řeckého, skandinávského, slovanského, jihoamerického a egyptského panteonu se proto stala námětem pro sérii pamětních mincí České mincovny. Jako první se v ryzím stříbře objevuje řecký Zeus.

Nejvyšší božstvo starého Řecka
ztělesňuje řád – z vrcholu hory Olymp vládne nejen lidem, ale také ostatním bohům. Do životů smrtelníků neváhá osobně zasahovat – na toho, kdo se mu znelíbí, sešle hromy a blesky, ale umí i milovat. Obzvláště ženy. Při četných záletech, kterými trápí svou božskou manželku Héru, se jen zřídkakdy zjevuje ve skutečné formě – rád se proměňuje a své vyvolené svádí ve všech možných podobách. Nebýt jeho milostných eskapád, svět by byl ochuzen o řadu bohů, polobohů a hrdinů – například nejsilnějšího muže Hérakla nebo nejkrásnější ženu antického světa Helenu. Navzdory své božské moci není Zeus vševědoucí ani všemocný a už vůbec není neomylný. Jako všichni bohové řeckého panteonu má dobré i špatné lidské vlastnosti – umí být laskavý, velkorysý a spravedlivý, ale zároveň má velké ego, snadno se rozhněvá a dokáže být mstivý, což na vlastní kůži zakusil Prométheus, který se ho opovážil přelstít…

Reverzní straně mince, která je dílem medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., vévodí busta Dia, který se chystá vrhnout jedním ze svých obávaných blesků. V souladu s antickými vyobrazeními má bůh podobu silného a impozantního muže s vlnitými vlasy a vousy, který má přes rameno přehozený plášť zvaný himation. Kompozici reverzní strany dotváří nápis ZEUS doplněný charakteristickými řeckými ornamenty. Ty se objevují také na averzní straně mince, kde je doprovázejí ornamenty skandinávského, slovanského, jihoamerického a egyptského původu – averz je totiž společný celému cyklu božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Velcí bohové světa jsou zvěčněni na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155.5 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
6.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Zeus_bk_mince_1
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Zeus_bk_mince_2
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Zeus_bk_mince_3
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Zeus_bk_mince_4
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Zeus_bk_mince_5