Sada tří stříbrných mincí sv. Ludmila

Březen 2020 - Pamětní mince ČM - Sada tří stříbrných mincí sv. Ludmila
Sada tří stříbrných mincí sv. Ludmila

Sady České mincovny složené ze stříbrných ražeb zkrášlených selektivním pozlacením jsou tradičně věnovány náboženským tématům, která jsou nedílnou součástí naší historie. Tato trojice mincí vzdává hold svaté Ludmile.

Když si Ludmila, dcera pohanského velmože ze Pšova, brala přemyslovského knížete Bořivoje I., jistě netušila, že se začíná psát nová etapa v dějinách střední Evropy. Po boku svého manžela totiž přijala křest a novou víru přinesla do Čech, kde Přemyslovci vládli. Zapomenout na slovanské bohy jí netrvalo dlouho a v duchu křesťanství, které jí představil sám věrozvěst Metoděj, zasvětila svůj život péči o bližní. Vždy mírná a spravedlivá žena proslula zvláště laskavostí a štědrostí – k chudým, nemohoucím, vdovám, sirotkům, … Osud Ludmiliny snachy, kterou si za ženu vybral její syn Vratislav, byl zpočátku podobný. Drahomíra pocházela z pohanského kmene Polabských Slovanů a po svatbě byla pokřtěna, avšak Kristus do jejího srdce nevstoupil. Když kníže Vratislav zemřel, stala se Drahomíra z rozhodnutí kmenového shromáždění regentkou země, protože její synové nebyli plnoletí. Výchovu chlapců – Václava a Boleslava – však velmoži svěřili jejich babičce Ludmile, což se Drahomíry velmi dotklo. Se svou tchyní se rozcházela v politických názorech a žárlila na její oblibu, které se těšila u budoucího knížete Václava i u celého lidu. Ve snaze zbavit se Ludmilina vlivu si Drahomíra najala dva vrahy, kteří ji uškrtili. Právě mučednický skon však Ludmile zajistil nesmrtelnost. Václav na babičku, která ho vychovala, nezapomněl a začal budovat její kult. Netrvalo dlouho a byla prohlášena za svatou…

Medailérka Lenka Nebeská, DiS., věnovala reverzní strany jednotlivých mincí vyobrazení Ludmily ve třech rolích. Na první se objevuje jako manželka Bořivoje I., která po boku svého muže přinesla do Čech křesťanství, na druhé jako babička svatého Václava, která ze svého vnuka vychovala ideál českého panovníka, a na třetí jako první česká a slovanská světice. Všechny tři mince mají společnou averzní stranu – její obvod tvoří šála, kterou byla Ludmila uškrcena. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu ještě jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.

Trojice mincí je uložena do luxusní dřevěné krabičky.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 3x 37 mm, hmotnost: 3x 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag, pozlaceno
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
5.190 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_3x2_NZD_Ag_svata_Ludmila_proof_obal_1
2020_3x2_NZD_Ag_svata_Ludmila_proof_obal_2
2020_3x2_NZD_Ag_svata_Ludmila_proof_obal_3
2020_3x2_NZD_Ag_svata_Ludmila_proof_obal_4
2020_3x2_NZD_Ag_svata_Ludmila_proof_obal_5
2020_3x2_NZD_Ag_svata_Ludmila_proof_obal_6
2020_3x2_NZD_Ag_svata_Ludmila_proof_obal_7
2020_3x2_NZD_Ag_svata_Ludmila_proof_obal_8