Stříbrná mince Bájní tvorové - Drak

Březen 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bájní tvorové - Drak
Stříbrná mince Bájní tvorové - Drak

V nové sběratelské sérii České mincovny se představuje tucet Bájných tvorů – ušlechtilých stvoření, která člověku pomáhají, i nelítostných bestií, které mu škodí. První stříbrná mince patří drakovi.

Draci jsou majestátní stvoření, která vládnou nezměrnou mocí – létají a chrlí oheň. Legendy jim přisuzují celou řadu podob – například někteří mají jednu hlavu a jiní jich mají hned několik. V raném středověku byli vyobrazováni s hadím tělem, psí hlavou, lvíma nohama a ptačími křídly. Až od 14. století začaly u draků převládat charakteristické ještěří rysy a jejich blanitá křídla začala připomínat netopýří. Kde se tato podoba vzala? Odpověď můžeme hledat v časech, kdy po Zemi kráčeli dinosauři a obloze vládli ptakoještěři. Je možné, že naši předkové objevili jejich zkamenělé kosti a o zbytek se postarala lidská představivost. Nebo je snad možné, že dinosauři nevyhynuli před 66 miliony let, jak se domníváme? Mohli snad někteří druhohorní plazi přežít a utkat se v boji s legendárními drakobijci, jakým byl třeba svatý Jiří?

Podobu hrozivě vyhlížejícího ještěra s křídly, který chrlí oheň, přisoudil drakovi i medailér Asamat Baltev, DiS. Na reverzní straně tvora doprovází anglický opis DRAGON (drak). Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.890 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_2_NZD_Ag_Bajni_tvorove_drak_proof_etue