Sada čtyř stříbrných mincí Katedrála Notre-Dame v Paříži

Duben 2020 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř stříbrných mincí Katedrála Notre-Dame v Paříži
Sada čtyř stříbrných mincí Katedrála Notre-Dame v Paříži

Když v roce 2019 zpustošil pařížskou katedrálu Notre-Dame požár, osud Matky Boží nenechal nikoho chladným. U příležitosti prvního výročí ničivé pohromy vychází sada čtyř stříbrných mincí České mincovny, která je připomínkou bohaté historie svatostánku v srdci Paříže.

Není bez zajímavosti, že jednou z nejprodávanějších knih na světě se v roce 2019 stal Chrám Matky Boží v Paříži. Román Victora Huga se odehrává v 15. století a jeho ústředním bodem je právě katedrála Notre-Dame, se kterou jsou spjaty osudy hlavních postav v čele s nešťastným hrbáčem Quasimodem. Srdceryvný příběh okouzlil masy hned v době prvního vydání – v roce 1831 – a podnítil veřejnou sbírku na rekonstrukci katedrály. Ta byla tehdy zpustošená Velkou francouzskou revolucí a spíše než chrám, jehož historie sahala takřka sedm století do minulosti, připomínala ruinu. Vzácné sochy byly rozbité, varhany zničené, vitrážová okna vysklená, zdivo vytlučené a oltáře z drahých kovů i zvony roztavené… Díky vlasteneckému úsilí se však pařížský klenot podařilo zachovat pro budoucí generace a právě v 19. století katedrála získala svou novodobou podobu se špičatou věží (takzvaným sanktusníkem), která padla za oběť požáru. V roce 2019 se naštěstí znovu projevil francouzský patriotismus a na obnovu katedrály Notre-Dame se vybraly stovky milionů eur…

Medailérka Petra Brodská, DiS., zvěčnila na reverzních stranách stříbrných mincí nejen samotnou katedrálu, která je nejkrásnější francouzskou gotickou stavbou, ale také její proslulé zvony, v jejichž melodii nacházel útěchu zvoník Quasimodo. Další mince jsou věnovány významným osobnostem spojeným s pařížským chrámem. První je Napoleon Bonaparte – obdivovaný vojevůdce, který byl v katedrále korunován francouzským císařem. Druhou je Johanka z Arku – Panna orleánská, která byla v katedrále rehabilitována a blahořečena. Protože se jedná o mince vydávané v zahraniční licenci ostrova Niue, nese jejich společná averzní strana nezbytné náležitosti tohoto zahraničního vydavatele – státní znak, nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a letopočet emise 2020 – zakomponované do lomeného oblouku katedrály.

Čtveřice mincí je uložena do luxusní dřevěné krabičky.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 34 mm, hmotnost: 4x 16 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
4.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_4x1_NZD_Ag_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_1
2020_4x1_NZD_Ag_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_2
2020_4x1_NZD_Ag_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_3
2020_4x1_NZD_Ag_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_4
2020_4x1_NZD_Ag_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_5
2020_4x1_NZD_Ag_Katedrala_Notre-Dame_v_Parizi_proof_6