Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa

Duben 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa
Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Rádio Svobodná Evropa

Sedmá stříbrná medaile České mincovny z cyklu „Příběhy naší historie“ vypráví o touze po pravdě a svobodě slova – připomíná příběh rádia Svobodná Evropa.

Jedním ze zakladatelů Svobodné Evropy a prvním ředitelem jejího českého vysílání byl Ferdinand Peroutka, který pro Spojené státy americké, jež rozhlasovou stanici zřídily, představoval důvěryhodné spojení s demokratickou minulostí Československa. Slavný český novinář z exilu v Mnichově prostřednictvím rádiových vln hovořil ke svým krajanům, objektivně komentoval situaci ve světě a zamýšlel se nad nelehkým osudem národa, který byl přinucen žít za železnou oponou. Komunistický režim se Svobodné Evropy zalekl, a protože rádiové vlny si z pohraničníků a ostnatého drátu nic nedělaly, nasadil do éteru šum rušiček a kravál pochodové hudby. Demokratické myšlenky se přesto dostaly k lačným uším a vliv stanice rostl. Když na konci 80. let padla železná opona, rušení ustalo a roku 1995 se sídlem Svobodné Evropy stala svobodná Praha…

MgA. Martin Dašek umístil na averzní stranu medaile mapu střední Evropy – z německého Mnichova, na který ukazuje špička rozhlasového vysílače, se do ní šíři vlny Svobodné Evropy. Reverzní straně pak vévodí portrét Ferdinanda Peroutky, který si zapaluje dýmku. Novinář je obklopen opisem: VOLÁ HLAS SVOBODNÉHO ČESKOSLOVENSKA – FERDINAND PEROUTKA – PRVNÍ ŘEDITEL RFE.

Součástí každé medaile je speciální certifikát původu, který vypráví její příběh.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)