Stříbrná mince Bohové světa - Ódin

Květen 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohové světa - Ódin
Stříbrná mince Bohové světa - Ódin

Druhým starobylým bohem, kterému je zasvěcena stříbrná mince České mincovny, je vikingský Ódin.

Otec veškerenstva je nejvyšším z bohů severské, ale také germánské mytologie,
kde je známý pod jménem Wotan. Je patronem války a všichni bojovníci, kteří zemřou v zápalu bitvy, se mohou na věky veselit v jeho sídle. Tím je síň zvaná Valhalla, která se nachází v domově bohů Ásgardu. Ódinova přízeň na bojišti je vrtkavá – dává ji stejně rychle, jako ji bere, ale jenom proto, že ty nejlepší chce mít po svém boku co nejdříve. I sám Ódin je mistrným válečníkem – je ozbrojen magickým oštěpem Gungnirem, který nikdy nemine cíl. Ódin je proslulý také svou nekonečnou moudrostí – aby ji získal, neváhal obětovat oko, které vyměnil za doušek z pramene vědění. Nablízko jsou mu vždy dva krkavci – Hugin a Munin –, kteří každou noc létají po světě a přinášejí Ódinovi zprávy, a dva nenasytní vlci – Geri a Freki. Společnost v Ásgardu dělá Ódinovi také jeho početná rodina. S několika manželkami zplodil mnoho dětí – například mocného Thóra, boha hromu…

Medailér Asamat Baltaev, DiS., umístil na reverzní stranu mince Ódina sedícího na svém trůnu – Hlidskjalfu –, odkud vidí do všech devíti světů. Nechybí mu nezbytné atributy – páska přes oko, oštěp ani jeho zvířecí společníci. Výjev je obklopen ozdobnými ornamenty a nápisem ODIN. Jednoho z vševidoucích krkavců najdete také na averzní straně mince, kde ho doprovázejí ornamenty řeckého, slovanského, jihoamerického a egyptského původu – averz je totiž společný celému cyklu božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Velcí bohové světa jsou zvěčněni na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155.5 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
6.990 Kč
(0 ks skladem)