Stříbrná mince Bohové světa - Perun

Červen 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohové světa - Perun
Stříbrná mince Bohové světa - Perun

Slovanský Perun je třetím starodávným bohem, kterému vzdává hold stříbrná mince České mincovny.

Slované znali celou řadu různých bohů – některé uctívali na východě, jiné na jihu a další na západě. Všichni se však klaněli Perunovi, který se díky svému nezkrotnému duchu a statečnosti stal vůdcem slovanského panteonu. Pán nebe a ochránce země, vládce bouří, hromů a blesků – takový je nejsilnější bůh našich dávných předků. Je ochráncem pravdy, ručitelem smluv a přísným, ale spravedlivým soudcem. Bez milosti trestá křivou přísahu a na světě zajišťuje soulad. Je však vznětlivý, a tak stačí jen málo, aby se mu někdo znelíbil. V čase války se stává patronem bojovníků a chápe se své ohnivé sekery, která létá po obloze v podobě blesku (právě zde má původ hromovládcovo jméno – sloveso perti totiž znamená bíti nebo tlouci). V době míru je Perun pro změnu bohem plodnosti, a protože s bouří přichází déšť, přináší vláhu úrodě. Je mu zasvěcen nejsilnější strom v přírodě – dub.

Reverzní strana mince, kterou vytvořil medailér Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD., předkládá Peruna v podobě vznešeného vousatého muže. Na sobě má typickou slovanskou košili a v ruce svou obávanou sekeru. Po jeho pravici nechybí blesky, po levici déšť občerstvující úrodu a u nohou mu klečí těhotná žena. Perunova figura splývá s kmenem dubu. Důležitou součástí kompozice reverzu jsou slovanské symboly – v koruně stromu jsou umístěny hromové znaky a také kolovrat, který představuje slunce; po obvodu mince se pak opakují kvítky kapradí, jež jsou symbolem čistoty ducha. Takzvané Perunovy květy se objevují také na averzní straně mince, kde je doprovázejí ornamenty řeckého, severského, jihoamerického a egyptského původu – averz je totiž společný celému cyklu božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Velcí bohové světa jsou zvěčněni na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155.5 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
6.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Perun_bk_mince_1
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Perun_bk_mince_2
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Perun_bk_mince_3
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Perun_bk_mince_4
2020_10_NZD_Ag_Bohove_sveta-Perun_bk_mince_5