Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Jihlava

Červen 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Jihlava
Stříbrná půlkilová investiční medaile Statutární město Jihlava

Patnáctá stříbrná medaile o hmotnosti jedné poloviny kilogramu, která vychází v rámci cyklu České mincovny věnovaného našim statutárním městům, představuje Jihlavu.

Malá vesnice na břehu řeky Jihlavy se zpočátku ničím nelišila od jiných středověkých tržních osad. To se však změnilo koncem 40. let 13. století, kdy zde došlo k objevu bohatých stříbrných žil. Stříbrná horečka přilákala horníky, řemeslníky a obchodníky z celé Evropy, a protože vesnice jejich potřebám nestačila, začalo se na protějším břehu řeky budovat nové, velkoryse pojaté město. Nejen z důlního podnikání, ale také z ražby mincí plynulo velké bohatství, které vedlo k rychlému rozkvětu Jihlavy a kolonizaci okolního kraje. Stříbrná pokladnice českého království získala královská privilegia a brzy se stala jedním z nejmocnějších měst celé země. Přestože stříbra ubývalo, hornická činnost se v Jihlavě provozovala celých 500 let…

Medailérka Petra Brodská, DiS., umístila na averzní stranu medaile Bránu Matky Boží, která vznikla již v době výstavby města. Součást opevnění, které bránilo jihlavské bohatství, prošla gotickými a renesančními úpravami a dnes je chráněnou kulturní památkou. Kompozici averzu dotváří ještě letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile pak nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Celkem vznikne pouhých 48 kusů půlkilogramových medailí – každý exemplář je ručně číslovaný na hraně a uložený do luxusní dřevěné etue.Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 90 mm, váha: 1000 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká, číslovaná


Běžná kvalita
(48 ks)
25.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_Ag_medaile_mesto_Jihlava_500_g_bk_etue_1
2020_Ag_medaile_mesto_Jihlava_500_g_bk_etue_2