Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Žralok

Červenec 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Žralok
Stříbrná mince Zvířecí rekordmani - Žralok

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou. Uvedená cena mince je orientační a bude známa po jejím vydání.

Poslední stříbrná mince zkrášlená patinou z cyklu České mincovny Zvířecí rekordmani je věnována žralokům – dokonalým predátorům s nejvyvinutější kombinací smyslů na světě.

Žraloci vládnou oceánům a mořím více než 300 milionů let – to znamená, že se objevili o 100 milionů let dříve než dinosauři. Svému životnímu prostředí se dokonale přizpůsobili již v nejstarších dobách, a jejich podoba se proto nemusela dále vyvíjet. Převahu nad všemi ostatními mořskými živočichy jim poskytuje dokonalá kombinace smyslů. Zatímco člověk vnímá okolí prostřednictvím pěti smyslů, žraloci disponují osmi – zrakem, sluchem, hmatem, chutí, čichem, postranní čárou, smyslovými dutinami a takzvanými Lorenziniho ampulemi. Pověsti, které panují o žraločím čichu, bývají přehnané, ale i tak tyto paryby dokáží zachytit pach jediné kapky krve na vzdálenost půldruhého kilometru. Skutečným žraločím unikem jsou však Lorenziniho ampule, které zaznamenávají i zcela nepatrné změny elektrického pole. To vytvářejí všichni živočichové, a žralok je tak schopen najít svou kořist, i když je zahrabaná v písku nebo se pohybuje ve tmě.

Reverzní strana mince z dílny medailéra Davida Kružliaka předkládá žraloka s hřbetní ploutví prořezávající hladinu a vyceněnými zuby. Není bez zajímavosti, že přední řada opotřebovaných a chybějících žraločích zubů je postupně nahrazována dalšími řadami s novými ostrými zuby, přičemž za sebou jich může být až patnáct a za život žralok obmění i několik desítek tisíc zubů. Kompozici reverzu dotváří silueta další paryby, která plave v hlubině, a latinské jméno nadřádu žraloků SELACHIMORPHA. Averzní strana, která je společná celému zvířecímu cyklu, předkládá dvojici přírodních scenérií a náležitosti ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k vydávání vlastních pamětních mincí. Jsou jimi profil a jméno královny Alžběty II., nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.

Výpravné balení
mince má podobu leporela, ve kterém najdete fotografie a česko-anglický text popisující rekordní vlastnosti žraloků. Nezapomeňte, že sbírku mincí z cyklu Zvířecí rekordmani si můžete uložit do praktického sběratelského boxu.Autor: Petr Patka, DiS. / David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Emise: červenec 2020


Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(800 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_1_NZD_Ag_Zralok_patina_blistr_1
2020_1_NZD_Ag_Zralok_patina_blistr_2
2020_1_NZD_Ag_Zralok_patina_blistr_3
2020_1_NZD_Ag_Zralok_patina_blistr_4
2020_1_NZD_Ag_Zralok_patina_blistr_5