Stříbrná mince Bájní tvorové - Gryf

Červenec 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bájní tvorové - Gryf
Stříbrná mince Bájní tvorové - Gryf

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou. Uvedená cena mince je orientační a bude známa po jejím vydání.

Třetí stříbrná mince České mincovny ze sběratelské série Bájní tvorové představuje gryfa.

Nejstarší zmínky o existenci gryfů – kříženců orlů a lvů – sahají do třetího tisíciletí před naším letopočtem a pocházejí z Mezopotámie. V kolébce civilizace tyto ušlechtilé bytosti plnily symbolickou funkci strážců městských bran. Legendy praví, že kde se gryf jednou usadí, odtamtud ho už nikdo nedokáže vyhnat, a tak se stal zosobněním houževnatosti, odolnosti, vytrvalosti a odhodlání bránit svůj domov. Také v křesťanské mytologii je gryf strážcem – namísto pokladů a statků však střeží božskou moc. Jeho ptačí a savčí rysy vyjadřují dvojí přirozenost Ježíše Krista – božskou a lidskou – a je také symbolem zmrtvýchvstání.

Reverzní strana mince, která je dílem medailérky Márie Filové, DiS., předkládá gryfa s orlí hlavou, krkem, křídly a pařáty a lvím trupem, zadníma nohama a ocasem. Vyobrazení tvora doprovází anglický opis GRIFFIN. Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét panovnice Alžběty II., nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.Autor: Mária Filová, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Emise: červenec 2020


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.640 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_2_NZD_Ag_Bajni_tvorove_gryf_proof_etue