Stříbrná mince Géniové 19. stol. - Alfred Nobel

Červenec 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Géniové 19. stol. - Alfred Nobel
Stříbrná mince Géniové 19. stol. - Alfred Nobel

Třetím legendárním vynálezcem, kterému vzdává hold stříbrná mince České mincovny z minisérie Géniové 19. století, je Alfred Nobel.

Alfred Nobel
přišel na svět do bohaté rodiny švédského továrníka. Věnoval se literatuře, jazykům a přírodním vědám. Při studiích získal značné znalosti chemie a na univerzitě v Paříži se seznámil s italským vědcem Ascaniem Sobrerem, objevitelem nitroglycerinu. Sám Sobrero před použitím svého vynálezu vehementně varoval – nestabilní výbušnou látku považoval za příliš nebezpečnou na to, aby s ní lidstvo mohlo zodpovědně zacházet. Podnikavého Nobela však nitroglycerin uchvátil a začal s ním experimentovat – hledal způsoby, jak ho bezpečně vyrábět a jak s ním manipulovat. Své snahy znásobil poté, co v rodinné továrně došlo k tragédii – při přípravě nitroglycerinu zahynul Alfredův mladší bratr Emil… Protože švédská vláda v té době zakázala výstavbu továren na výbušniny, Nobel byl nucen experimentovat na palubě nákladní lodi. Výsledkem jeho úsilí se stala tvarovatelná směs kapalného nitroglycerinu a sypké křemeliny, která byla patentována roku 1867 pod názvem dynamit. Dynamit na rozdíl od nitroglycerinu odolával tlaku, nárazům a změnám teploty. Nobel sestrojil také rozbušku, která umožňovala výbušninu tvarovanou do podoby charakteristických válečků jednoduše odpálit. Úspěch vynálezu překonal Nobelovy nejdivočejší sny – potenciál dynamitu rychle objevili nejen stavaři a horníci, ale také vojáci. I když Nobel na lidstvo pohlížel se skepticismem, doufal, že nová ničivá síla pomůže jednou provždy skoncovat s násilím. „Ten den, kdy dva armádní sbory budou schopné zničit jeden druhého během sekundy, se všechny civilizované národy s hrůzou odvrátí od války a rozpustí své armády,“ nechal se slyšet vynálezce. Bohužel se zmýlil… Přesto pokračoval s vynalézáním – navrhl například trhavou želatinu či bezdýmý střelný prach, vlastnil celkem 355 patentů a nashromáždil pohádkový majetek. Přesto mu v životě něco chybělo. Smysl bytí Nobelovi pomohla najít až rakouská mírová aktivistka Bertha von Suttnerová, která ho přivedla na nápad podělit se o své bohatství s osobnostmi, které dělají svět lepším. Tak vznikla proslulá Nobelova cena – nejvyšší ocenění, jakého dnes může vědec, umělec nebo státník dosáhnout.

Pamětní mince je dílem medailéra Asamata Baltaeva, DiS. Reverzní strana předkládá charismatický portrét vynálezce, který se nesmyslně považoval za velmi ošklivého, doplněný nápisem ALFRED NOBEL. Exploze na pozadí symbolizuje Nobelovy četné třaskavé objevy a nechybí ani svazek dynamitu se zápalnou šňůrou. Averzní strana mince je pak přehlídkou nákresů nejrůznějších vynálezů z 19. století. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzu jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2020.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_1_NZD_Ag_Geniove_Alfred_Nobel_proof_etue