Stříbrná mince Bohové světa - Quetzalcóatl

Srpen 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Bohové světa - Quetzalcóatl
Stříbrná mince Bohové světa - Quetzalcóatl

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou. Uvedená cena mince je orientační a bude známa po jejím vydání.

Quetzalcóatl, kterého uctívali původní obyvatelé střední Ameriky, je čtvrtým starodávným bohem, kterému vzdává hold stříbrná mince České mincovny.

„Opeřený had“, kterého Aztékové zvali Quetzalcóatlem a Mayové Kukulkánem, je nejvyšším mezoamerickým bohem, stvořitelem světa a lidské civilizace.
Na rozdíl od většiny aztéckých nadpřirozených bytostí je považován za dobrého – dohlíží na vědy, umění, obchod, řemesla a zemědělství –, ale přesto si žádá krvavé lidské oběti. Vládne větrům a lidstvu přinesl nejen kalendář a knihy, ale také kukuřici a čokoládu. Quetzalcóatl má řadu podob – někdy je vyobrazován jako drak, jindy jako bílý muž. Traduje se, že když si nechvalně proslulý španělský conquistador Hernán Cortés začal podmaňovat střední Ameriku, Aztékové se mu zdráhali vzdorovat, protože se až nápadně podobal jejich nejvyššímu božstvu, které bylo popsáno ve starých proroctvích – měl bílou pleť, byl vousatý, přišel z východu a jeho děla a pušky vládly nadpřirozenou mocí…

Reverzní strana mince, která je dílem autorského dua Roman Shamilyan a Stefan Shamilyan (syn a otec), předkládá hadí hlavu s opeřeným límcem inspirovanou historickou kamennou skulpturou, která zdobí Quetzalcóatlův chrám v mexickém Teotihuacánu. Maska je obklopena ozdobnými ornamenty a nápisem QUETZALCOATL. Charakteristickou aztéckou ikonografii najdete také na averzní straně mince, kde ji doprovázejí ornamenty řeckého, severského, slovanského a egyptského původu – averz je totiž společný celému cyklu božských mincí. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese averz ještě jeho náležitosti – nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok emise 2020.

Velcí bohové světa jsou zvěčněni na velkých mincích – hmotnost každé čítá pět trojských uncí.Autor: Roman Shamilyan
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 65 mm, hmotnost: 155.5 g

Emise: srpen 2020


Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
5.500 Kč
(0 ks skladem)