Stříbrná medaile Příběhy naší historie - RUR a slovo Robot

Srpen 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Příběhy naší historie - RUR a slovo Robot
Stříbrná medaile Příběhy naší historie - RUR a slovo Robot

V osmé stříbrné medaili z cyklu České mincovny Příběhy naší historie se zrcadlí futuristická vize Karla Čapka, která je varováním před nástrahami technologií. Zároveň je však také příběhem o vzniku nejznámějšího českého slova na světě, které vymyslel Josef Čapek.

Od premiéry antiutopické divadelní hry R.U.R. uplynulo rovných 100 let. Název díla je zkratkou fiktivní společnosti „Rossumovi Univerzální Roboti“, přičemž jako „roboti“ jsou označováni umělí dělníci, které vyrábí. Kde se tento novotvar, který se rozšířil do všech světových jazyků a který je dnes nedílnou součástí běžné mluvy, vzal? Jeho základem je historické slovo robota, které označuje poddanskou práci, a na zbytek odpoví sám dramatik Karel Čapek: „To slovo totiž nevymyslel autor hry R.U.R., nýbrž toliko je uvedl v život. Bylo to tak: v jedné nestřežené chvíli napadla řečeného autora látka na tu hru. I běžel s tím zatepla na svého bratra Josefa, malíře, který zrovna stál u štafle a maloval po plátně, až to šustělo. / »Ty, Josef,« začal autor, »já bych měl myšlenku na hru.« / »Jakou,« bručel malíř (opravdu bručel, neboť držel přitom v ústech štětec). / Autor mu to řekl tak stručně, jak to šlo. / »Tak to napiš,« děl malíř, aniž vyndal štětec z úst a přestal natírat plátno. Bylo to až urážlivě lhostejné. / »Ale já nevím,« řekl autor, »jak mám ty umělé dělníky nazvat. Řekl bych jim laboři, ale připadá mně to nějak papírové.« / »Tak jim řekni roboti,« mumlal malíř se štětcem v ústech a maloval dál. A bylo to. Tím způsobem se tedy zrodilo slovo robot; budiž tímto přiřčeno svému skutečnému původci.“

Autorem pamětní medaile se stal medailér MgA. Martin Dašek. Averzní strana působí industriálním dojmem – reliéf předkládá strohou továrnu a stovky anonymních teček, které evokují roboty, jež továrna chrlí do světa. Texty na averzu uvádějí ROSSUM’S UNIVERSAL ROBOTS – RUR – KAREL ČAPEK. Reverzní straně pak vévodí vyobrazení robota – ve skutečnosti jde o karikaturu Karla Čapka, kterého Josef Čapek stylizoval do podoby umělého dělníka. Kompozici reverzu dotváří opis JOSEF ČAPEK – SLOVO ROBOT.

Nedílnou součástí medaile je speciální certifikát původu, který vypráví její příběh.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.590 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_Ag_medaile_RUR_a_robot_proof_etue
2020_Ag_medaile_RUR_a_robot_proof_etue_karta