Stříbrná medaile Apoštol Juda Tadeáš

Září 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Apoštol Juda Tadeáš
Stříbrná medaile Apoštol Juda Tadeáš

Na desáté stříbrné medaili České mincovny z dvanáctidílné série s názvem Apoštolové se objevuje svatý Juda Tadeáš.

Juda Tadeáš byl bratrem apoštola Jakuba Mladšího a příbuzným samotné Panny Marie, ale o jeho životě toho jinak mnoho nevíme. Po Ježíšově smrti se stal souputníkem apoštola Šimona, se kterým procestoval Blízký východ – Arménii a Persii –, kde oba zemřeli mučednickou smrtí. Zatímco Šimon byl rozřezán pilou, Juda Tadeáš byl usmrcen kyjem nebo sekerou… Velkodušný světec je po dva tisíce let uctíván jako přímluvce v naléhavých, a především beznadějných situacích, které bez zásahu vyšší moci nemají východisko – například při těžké nemoci.

„Ústředním motivem averzní strany medaile je vyobrazení apoštola ve skromném venkovském rouchu – mluví se o něm totiž jako o chudém, pracovitém a dobrosrdečném rolníkovi. V rukou drží své atributy, kterými jsou kyj a loďka. Na krku mu visí přívěsek s vyobrazením Kristovy tváře, který odkazuje na legendu o takzvaném mandylionu,“ vysvětluje medailérka Lenka Nebeská, DiS. Reverz medaile je věnován výjevu ze zmíněné legendy: Těžce nemocný král Abgar z Edessy si přál obraz Ježíše Krista, který by ho dokázal uzdravit, ale malíř tento úkol nedokázal splnit. Mesiáš proto otiskl svou tvář na plátěný ubrus, který pak panovníkovi poslal po svém učedníkovi Judovi Tadeášovi. Pohled na Kristův portrét doprovázený apoštolovým dotekem pak Abgara zázračně uzdravil…

Stříbrná medaile není jen přírůstkem do sbírky. Každému, koho sužuje nouze a beznaděj, poslouží jako talisman pro štěstí.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 13 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
1.050 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_Ag_medaile_Apostol_Tadeas_bk_etue