Stříbrná mince Sluneční soustava - Mars

Září 2020 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Sluneční soustava - Mars
Stříbrná mince Sluneční soustava - Mars

Na další stříbrné minci České mincovny z cyklu Sluneční soustava se objevuje planeta Mars.

EMISE PŘESUNUTA ZE ZÁŘÍ 2020 NA LISTOPAD 2020.

Mars
je v mnoha směrech podobný Zemi, a proto se jeví jako nejlepší kandidát pro takzvanou terraformaci – hypotetický proces, na jehož konci by se planeta stala obyvatelnou pro lidstvo. Jeho den je skoro stejně dlouhý jako pozemský, má roční období, polární ledové čepičky a atmosféru, byť tenkou. Případní kolonisté by se však museli vypořádat s řadou problémů. Teplota na povrchu Marsu v průběhu roku výrazně kolísá – jeho dráha je totiž velmi eliptická, a tak je jeho vzdálenost od Slunce proměnlivá. Mars navíc disponuje jen zbytkovým magnetickým polem, a tak ho nic nechrání před slunečním zářením… Povrch „rudé planety“ s obřími kaňony a sopkami je načervenalý, a to kvůli oxidům železa obsaženým v půdě. Mars, pojmenovaný po římském bohovi války, obíhají dva maličké měsíce Phobos a Deimos – Děs a Hrůza.

Reverzní stranu mince věnovali medailéři Asamat Baltaev, DiS., a Jiří Hanuš, DiS., vyobrazení Marsu v živých barvách, kterých bylo dosaženo pomocí technologie tamponového tisku. V raženém reliéfu je pak patrné Slunce obklopené oběžnými dráhami dalších planet sluneční soustavy. Kompozici uzavírá nápis MARS. Jako předloha pro kolorování nebyly použity fotografie nebo počítačová grafika – autoři mincí vytvořili originální akvarelové malby. Mincovní plocha ražeb se vyznačuje speciální úpravou – kombinací proofování, pískování a lejzrování razidel bylo docíleno nového efektu, který jsme nazvali „měsíční prach“. Averzní strana mince je věnována vyobrazení celé sluneční soustavy a předkládá astronomické symboly jednotlivých planet. Ve středu soustavy najdete portrét Alžběty II., který je spolu se jménem královny, letopočtem emise 2020 a nominální hodnotou 1 DOLLAR (NZD) nezbytným atributem emitenta mince. Tím je tichomořský ostrov Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Minci věnovanou Marsu si můžete uložit do sběratelského alba, které je plné zajímavostí o vesmíru i jeho dobyvatelích.Autor: Asamat Baltaev, DiS. / Jiří Hanuš, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag, kolorováno
Hrana proof: hladká


Proof
(800 ks)
3.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_1_NZD_Ag_Slunecni_soustava-Mars_proof_etue