Stříbrná medaile České pečetě - Brno

Říjen 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile České pečetě - Brno
Stříbrná medaile České pečetě - Brno
Sedmá emise z cyklu České mincovny České pečetě otevírá kapitolu připomínající středověká města, jež byla centry obchodu, řemesel, kultury a také moci. Stříbrná medaile zkrášlená patinou je věnována Brnu.

Brněnská pečeť z roku 1247, která se dochovala na listině rychtáře Alrama, je považována za nejstarší z našich městských pečetí. Po určitý čas se užívala souběžně s mladší pečetí města Brna a naposledy je doložena na listině z roku 1328. Moravská metropole, kterou zastupovala, nevznikala snadno. Nejprve pod knížecím hradem založeným roku 1021 vyrostla česká osada, ke které se pak postupně přidaly další – německá, flanderská, valonská a židovská. V letech 1231–1237 se tyto osady spojily v jeden celek a vzniklé sídliště získalo roku 1243 první městská privilegia.

Averzní strana medaile je věnována výtvarné rekonstrukci dobové pečeti. „Jednoduchý, ale působivý reliéf brněnské pečeti neprezentuje městský znak a nepředkládá konkrétní stavby – ani chrám sv. Petra a Pavla, ani brněnský hrad. Po výtvarné stránce předznamenává početnou skupinu pozdějších městských pečetí s podobnou ikonografií, které spojovalo užívání typických městských reálií, jakými jsou hradby, věže či brány. Štít s dvouocasým lvem ve skoku nad branou zastupuje českého panovníka – snad měl jednoznačným způsobem sjednocovat národnostně pestré obyvatelstvo středověkého Brna,“ vysvětluje akademický sochař Michal Vitanovský – autor medaile a znalec českých dějin. Reverzní strana pak předkládá pohled na historické Brno.

Medaile je uložena do speciálního balení s kresbami a průvodním slovem autora.Autor: ak. soch. Michal Vitanovský
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 50 mm, hmotnost: 42 g

Ryzost: 999/1000 Ag, patinováno
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(500 ks)
2.290 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_Ag_medaile_pecete_Brno_patina_obal_1
2020_Ag_medaile_pecete_Brno_patina_obal_2
2020_Ag_medaile_pecete_Brno_patina_obal_3
2020_Ag_medaile_pecete_Brno_patina_obal_4