Stříbrná medaile Tři králové

Listopad 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Tři králové
Stříbrná medaile Tři králové

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou. Uvedená cena medaile je orientační a bude známa po jejím vydání.

Hledáte hodnotný, vkusný a univerzální vánoční dárek? Nechte se inspirovat příběhem tří králů, který je zvěčněn na stříbrné medaili České mincovny.

Tři mudrci,
které záře hvězdy přivedla do Betléma, kde vzdali hold novorozenému Mesiášovi, s sebou přinesli vzácné dary. Melichar Ježíška obdaroval zlatem – drahým kovem, jehož hodnotu lidé uznávají po tisíciletí. Baltazarovým darem bylo kadidlo – vonná směs používaná při náboženských obřadech a meditacích. Kašpar přinesl myrhu – pryskyřici, která je důležitou složkou kadidla a nejrůznějších mastí. Ve starověku byla myrha velmi ceněna a její hodnota dokonce převyšovala její váhu ve zlatě. Dárky se pak staly nedílnou součástí oslav narození Páně. Ve středověku dostávaly děti o Vánocích červená jablíčka jako symbol zdraví, mladé panny byly obdarovávány perlami, které byly symbolem čistoty, a tradičním darem byl i peníz z drahého kovu. Nepustil-li ho obdarovaný celý večer z dlaně, odměnou mu byl příslib bohatého života. Zkusíte to?

Averzní straně stříbrné medaile, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., vévodí tři králové s dary v rukou. Reverzní strana pak předkládá Ježíška se svatozáří v jesličkách, nad kterým září Betlémská hvězda. Obě strany propojuje dekorativní klenba.

Nedílnou součástí emise je tematické dárkové balení, kam lze vepsat věnování.Autor: Ludmila Kracíková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 13 g

Emise: listopad 2020


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
990 Kč
(0 ks skladem)