Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Svatební košile

Listopad 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Svatební košile
Stříbrná medaile K. J. Erben, Kytice - Svatební košile

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou. Uvedená cena medaile je orientační a bude známa po jejím vydání.

Třetí stříbrná medaile ze sedmidílného cyklu inspirovaného Kyticí Karla Jaromíra Erbena je věnována básni s názvem Svatební košile.

Skrytým motivem temného příběhu, který pojednává o vině a trestu, je střet mezi pohanskou a křesťanskou kulturou. Balada vypráví o opuštěné dívce, kterou její bolavé srdce svede na scestí a uvrhne do osidel zlých nadpřirozených sil. Nezbývá jí než se kát, vrátit se k pravé víře a prosit o odpuštění. Na rozdíl od dalších Erbenových balad je trest za dívčino rouhání mírný – je jím noc plná hrůzy strávená mezi nemrtvými… Zde balada končí, ale v některých národních pověstech, které se opakují napříč slovanským i západním světem a kterými se spisovatel inspiroval, dívka následkem šoku do dvou dnů umírá, a tak je trest dokonán.

Autorem medaile je Mgr. Petr Horák, který se při tvorbě reliéfu nechal unést depresivní atmosférou Erbenovy sbírky.

Medaile je zasazena do speciálního balení, jehož součástí je kompletní báseň. Sedmidílnou kolekci si navíc můžete uložit do sběratelského boxu.Autor: MgA. Jan Hásek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Emise: listopad 2020


Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(1000 ks)
1.990 Kč
(0 ks skladem)