Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla

Listopad 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla
Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla

Devátá a poslední stříbrná medaile z cyklu České mincovny „Příběhy naší historie“ vychází v roce, kdy si připomínáme 100. narozeniny pana Spejbla. Historie loutky, která je hlavou slavné dřevěné rodinky a která přináší radost generacím malých i velkých diváků, je příběhem plným smíchu a inteligentní i ztřeštěné zábavy.

Pan Spejbl se narodil v Plzni roku 1920,
kdy ho podle návrhu loutkoherce Josefa Skupy vyřezal Karel Nosek. Stvořitelé loutce nadělili hlavu holou jako koleno, veliký nos a ještě větší uši, vypoulené oči, nezbytný frak, dřeváky a rukavičky. Zpočátku byl Spejbl divadelním partnerem populární postavičky Kašpárka a jeho nevděčnou rolí se stala karikatura omezeného měšťáka. Obě postavy se však k sobě příliš nehodily a hry s osamoceným Spejblem také nebyly to pravé ořechové. Potřebné oživení přinesla až Spejblova zmenšená a technicky dokonalejší kopie. Nová loutka s blonďatou čupřinou, která koulí očima, dostala jméno Hurvínek a časem přijala úlohu Spejblova nezbedného synka. Rošťák, který si ze svého starostlivého taťuldy tropí žerty, obohatil hry o osvědčený mezigenerační spor a rázem bylo zaděláno na fenomenální úspěch. Tak v roce 1930 vzniklo plzeňské Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Medailér MgA. Martin Dašek věnoval averzní stranu medaile osobnosti Josefa Skupy. Portrét loutkoherce doplnil jeho jménem, životními letopočty a nechybí ani původní loutka pana Spejbla. Reverzní strana pak předkládá kompletní dřevěnou rodinku Divadla S+H – pana Spejbla, Hurvínka, pejska Žeryka, Máničku a paní Kateřinu.

Nedílnou součástí medaile je speciální certifikát původu, který vypráví její příběh.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
1.590 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_Ag_medaile_loutka_Spejbla_proof_etue
2020_Ag_medaile_loutka_Spejbla_proof_karta