Zlatá mince Bratislava - Slovenské národní divadlo

Květen 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Bratislava - Slovenské národní divadlo
Zlatá mince Bratislava - Slovenské národní divadlo

Řada replik dobových pohlednic, do kterých jsou zasazeny pamětní mince vyražené z jedné poloviny gramu ryzího zlata, patří k oblíbeným stálicím České mincovny. Protože Českou mincovnu nově najdete také na Slovensku, připravili jsme i několik slovenských témat. Jedním z prvních je Slovenské národní divadlo, které v roce 2020 slaví 100. výročí založení.

Slovenské hlavní město mělo v minulosti řadu názvů v různých jazykových mutacích – například v němčině se jmenovalo Pressburg. Město na Dunaji bylo korunovačním městem uherských králů a v současnosti je nejmladším hlavním městem Evropy. Historicky významnou a turisticky zajímavou metropoli nemohl minout nový fenomén pohlednicové tvorby, který se objevil na konci 19. století. Jako předloha balení mince posloužila sběratelsky vyhledávaná a cenná litografie, kterou v roce 1896 vydal vídeňský litografický ústav Schneider & Lux a která byla téhož roku odeslána s čitelnou frankaturou do Limburgu. Zdobná okénková pohlednice předkládá německý nápis GRUSS AUS PRESSBURG (pozdrav z Bratislavy) a zachycuje významné stavby a památky města – například panorama Bratislavského hradu a budovu bratislavského městského divadla, které původně sloužilo německým a maďarským sborům, ale roku 1920 se stalo sídlem Slovenského národního divadla.

Pohledu na novorenesanční divadelní budovu je věnována reverzní strana zlaté mince, která je dílem mladého medailéra Matěje Funka. Kompozici reverzu dotváří slovensko-anglický opis SLOVENSKÉ NÁRODNÉ DIVADLO – THE SLOVAK NATIONAL THEATRE a vyobrazení symbolických divadelních masek. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2020.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: Matěj Funk
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Slovenske_narodni_divadlo_proof_obal_1
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Slovenske_narodni_divadlo_proof_obal_2
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Slovenske_narodni_divadlo_proof_obal_3
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Slovenske_narodni_divadlo_proof_obal_4
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Slovenske_narodni_divadlo_proof_obal_5