Zlatá mince Bratislava - Bratislavský hrad

Květen 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Bratislava - Bratislavský hrad
Zlatá mince Bratislava - Bratislavský hrad

Řada pamětních mincí vyražených z jedné poloviny gramu ryzího zlata, které jsou zasazeny do replik dobových pohlednic, patří k oblíbeným stálicím České mincovny. Protože Českou mincovnu nově najdete také na Slovensku, připravili jsme i několik slovenských témat. Jedním z prvních je Bratislavský hrad.

Slovenské hlavní město mělo v minulosti řadu názvů v různých jazykových mutacích – například v maďarštině se jmenovalo Pozsony. Město na Dunaji bylo korunovačním městem uherských králů a v současnosti je nejmladším hlavním městem Evropy. Historicky významnou a turisticky zajímavou metropoli nemohl minout nový fenomén pohlednicové tvorby, který se objevil na konci 19. století. Jako předloha balení mince posloužila sběratelsky vyhledávaná a cenná litografie, kterou v roce 1900 vydal mnichovský nakladatel Carl Otto Hayd a která byla roku 1904 odeslána s čitelnou frankaturou do Vídně. Zdobná okénková pohlednice předkládá maďarský nápis ÜDVÖZLET POZSONYBÓL (pozdrav z Bratislavy) a zachycuje významné stavby a památky města – například budovu bratislavského městského divadla, jezdecký pomník Marie Terezie a také panorama Bratislavského hradu, který si habsburská císařovna velmi oblíbila.

Pohled na Bratislavský hrad od Dunaje předkládá i reverzní strana zlaté mince, která je dílem mladé medailérky Veroniky Adamcové. Kompozici reverzu dotváří slovensko-anglický opis BRATISLAVSKÝ HRAD – BRATISLAVA CASTLE. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, averzní strana nese jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD), jméno a portrét královny Alžběty II. a rok vydání 2020.

Emise, která potěší numismatiky i filokartisty, představuje originální a dostupný sběratelský kousek i atraktivní regionální dárek.Autor: Veronika Adamcová
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Bratislavsky_hrad_proof_obal_1
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Bratislavsky_hrad_proof_obal_2
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Bratislavsky_hrad_proof_obal_3
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Bratislavsky_hrad_proof_obal_4
2020_5_NZD_Au_Bratislava-Bratislavsky_hrad_proof_obal_5