Zlatá mince Bájní tvorové - Drak

Březen 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Bájní tvorové - Drak
Zlatá mince Bájní tvorové - Drak

Nová sběratelská série České mincovny představuje tucet Bájných tvorů známých z legend i pohádek. Jako první se na zlatých mincích objevuje drak.

Majestátní draci, kteří létají a chrlí oheň, jsou proslulí svou mocí. Někteří ji využívají, aby konali dobro a přinášeli štěstí, jiní k ničení a hromadění bohatství… Zlí draci, kteří symbolizují chaos a moc pekla, jsou typičtí pro Evropu. V evropské mytologii proto zabití draka představuje heroický čin a symbolizuje vítězství světla nad temnotou. S krvelačnými bestiemi, které ničily vše v okolí a požíraly zvířata i lidi – nejčastěji krásné panny –, bojovali drakobijci, jakým byl například svatý Jiří… Asijská tradice vnímá draky zcela opačně – podle ní se jedná o ušlechtilé tvory, jejichž ctnosti jsou hodné císařů. Jsou symboly řádu, štěstí a zrození. Rádi pomáhají lidem – přinášejí déšť a jejich dech má léčivé vlastnosti…

Medailér Asamat Baltev, DiS., si pro vyobrazení na minci vybral evropskou variantu draka. Na reverzní stranu umístil hrozivě vyhlížejícího ještěra s křídly, který chrlí oheň, a doprovodil ho anglickým opisem DRAGON (drak). Není bez zajímavosti, že mince nemá klasický mincovní rámeček – namísto něj je reliéf obklopen ozdobnými ornamenty, které prostupují celým sběratelským cyklem. Protože mince České mincovny vycházejí v zahraniční licenci ostrova Niue, nesou na averzní straně jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
7.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_Bajni_tvorove_drak_proof_etue