Zlatá mince Zámek Lednice

Duben 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Zámek Lednice
Zlatá mince Zámek Lednice

Další emise z volného cyklu zlatých minimincí zasazených do replik historických pohlednic je věnována zámku Lednice a jeho okolí, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

Pohlednicová tvorba věnovaná historické jihomoravské oblasti je velmi bohatá a představuje chloubu každé sbírky. Zdobnou okénkovou litografickou pohlednici, která posloužila jako předloha balení mince, vydalo nakladatelství Aloise Weidlicha (dříve Franz Hübl) v roce 1900. Tisk zachycuje významné stavby a památky lednicko-valtického areálu, ve kterém se snoubí přírodní krásy a nevšední kulturní památky. Majestátní zámek Lednice (Schloss Eisgrub) je obklopen rozlehlými parky, zahradami, rybníky a množstvím saletů, tedy menších staveb roztroušených po okolí. V těchto architektonických perlách se mísí nespočet tradičních i pro střední Evropu exotických stylů – návštěvníci se mohou kochat například řeckým Apollonovým chrámem (Apollotempel), římským vítězným obloukem Dianina chrámu (Rendez--vous), klasicistním Hraničním zámečkem (Grenzschloss – Bischofswarth) či novogotickou kaplí svatého Huberta (Hubertus-Kapelle).

Reverzní strana pamětní mince, která je dílem medailérky Ludmily Kracíkové, DiS., předkládá novogotický kostel svatého Jakuba Staršího, který sloužil jako zámecká kaple rodu Lichtenštejnů a je bezprostřední součástí zámku Lednice. Averzní strana mince pak patří jménu a portrétu královny Alžběty II., letopočtu emise 2020 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD), tj. nezbytným náležitostem ostrova Niue – emitenta, který poskytuje zahraniční licenci k ražbě pamětních mincí České mincovny.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty i milovníky jižní Moravy.Autor: Ludmila Kracíková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(2000 ks)
1.750 Kč
(2 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_Zamek_Lednice_proof_obal_1
2020_5_NZD_Au_Zamek_Lednice_proof_obal_2
2020_5_NZD_Au_Zamek_Lednice_proof_obal_3
2020_5_NZD_Au_Zamek_Lednice_proof_obal_4
2020_5_NZD_Au_Zamek_Lednice_proof_obal_5