Zlatá investiční mince Staroměstský orloj

Duben 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá investiční mince Staroměstský orloj
Zlatá investiční mince Staroměstský orloj

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou.

Staroměstský orloj, který každoročně obdivují miliony turistů z celého světa, patří k největším památkám staré Prahy. Hold mu proto vzdává velká zlatá mince České mincovny, jejíž hmotnost je odvozena od historických čtyřicetidukátů.

Příběh přístroje, který měří nejen čas, ale také postavení nebeských těles, se začal psát roku 1410, a Staroměstský orloj se tak řadí k nejstarším na světě. Předkládá unikátní svědectví o technické zručnosti středověkých hodinářů a je jedinečným uměleckým dílem, ve kterém se snoubí řada rozličných stylů – od gotického po romantický. Pražský orloj je také opředen řadou pověstí, které praví, že jeho chod je spojen se samotnou existencí naší vlasti. Když malíř Josef Mánes získal zakázku na tvorbu kalendářní desky orloje, která měla doplnit astronomický ciferník Mikuláše z Kadaně, jeho kolegové se ho snažili odradit. Podle proroctví totiž každého, kdo se pustil do práce na orloji, čekalo šílenství. Neštěstí však nehrozilo jenom samotnému umělci – orloj byl po staletí nefunkční, a pokud by byl znovu spuštěn, české země měla postihnout pohroma. Mánes nedbal varování a vytvořil monumentální alegorii dvanácti měsíců. Ať šlo o náhodu, nebo o skutečnou kletbu, proroctví se vyplnilo – orloj byl definitivně zprovozněn roku 1866, kdy do Čech vpadli Prusové, rozpoutala se epidemie cholery a samotného malíře zničila duševní choroba…

Reverzní straně mince, která je dílem medailérky Petry Brodské, DiS., vévodí pohled na jižní stranu věže Staroměstské radnice doplněný propracovanými detaily soustrojí astronomického ciferníku a kalendářní desky orloje. Opis na reverzu uvádí STAROMĚSTSKÝ ORLOJ. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averzní strana nezbytné atributy emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 250 DOLLARS (NZD) a rok emise 2020. Kompozici averzu dotvářejí ozdobné ornamenty.

Limitovaný náklad mince, jejíž emise volně navazuje na předchozí ražbu o hmotnosti čtyřicetidukátu s motivem Pražského Jezulátka, čítá pouhých 99 kusů.
Autor: Petra Brodská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 139.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(99 ks)
219.000 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_250_NZD_Au_Staromestsky_orloj_bk_etue_1
2020_250_NZD_Au_Staromestsky_orloj_bk_etue_2
2020_250_NZD_Au_Staromestsky_orloj_bk_karta
2020_250_NZD_Au_Staromestsky_orloj_bk_mince