Zlatá mince Konec 2. světové války v Evropě

Květen 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Konec 2. světové války v Evropě
Zlatá mince Konec 2. světové války v Evropě

V roce 2020 slavíme 75. výročí konce druhé světové války. První zlatá mince České mincovny z dvoudílné minisérie připomíná vítězství v Evropě.

Kdy přesně skončila druhá světová válka v Evropě? Názory na to se různí – pro někoho 7., pro dalšího 8. a pro jiného 9. května 1945. Proč ty zmatky? S blížícím se koncem největšího konfliktu v lidských dějinách bylo jasné, že se svět dočká zcela nového uspořádání, a každý v něm chtěl získat co nevýhodnější postavení… Němečtí velitelé se svou neodvratnou porážku snažili všemožně oddálit, a to nejen na bojišti, ale i u vyjednávacího stolu. Své západní nepřátele chtěli přesvědčit k podepsání separátního míru, aby všechny své síly mohli vrhnout do boje se Sovětským svazem. Pro západ to byla lákavá myšlenka – Sověti se totiž nezadržitelně valili do střední Evropy a bylo patrné, že po skončení války jen tak neodejdou. Winston Churchill dokonce nechal vypracovat plán operace, ve které by britští vojáci spolu s polskými exilovými jednotkami a německými válečnými zajatci zaútočili na rudoarmějce… K tomuto scénáři však nedošlo a Třetí říše byla nucena podepsat bezpodmínečnou kapitulaci. Stalo se tak 7. května 1945 ve francouzské Remeši. Přestože dokument podepsal zástupce Sovětského svazu, Josif Stalin jeho platnost neuznal. Vadilo mu, že takto významný akt se odehrál ve francouzském městě, což přisuzovalo klíčovou roli v porážce Německa západním zemím, i že jeho země byla zastoupena nevýznamným generálmajorem Susloparovem. Německá kapitulace se proto opakovala 8. května 1945 v Berlíně – v místě Stalinova triumfu za účasti maršála Žukova. Kvůli nejrůznějším průtahům došlo k podpisu dokumentu až chvíli před půlnocí, a tak v Moskvě, která leží v jiném časovém pásmu, oslavili den vítězství 9. května 1945.

Reverzní straně mince, která je dílem Mgr. Art. Miroslava Hrice, ArtD., dominují písmena V a E, protože den vítězství v Evropě je ve světě známý jako V-E DAY. Kompozici dotvářejí mírové holubice a část glóbu zachycující Evropu. Písmeno V jako vítězství evokuje i uspořádání averzní strany. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS a rok emise 2020.



Autor: Mgr. Art. Miroslav Hric, ArtD.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 16 mm, hmotnost: 3.11 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
7.750 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_V_Day_proof_etue