Zlatá mince Patroni - Svatá Marta

Červenec 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Patroni - Svatá Marta
Zlatá mince Patroni - Svatá Marta

Šestá zlatá minimince České mincovny z cyklu Patroni je věnována paní domu a pilné hospodyňce svaté Martě.

Svatá Marta je patronkou všech kuchařů a kuchařek, hospodyní a žen v domácnosti, ale také hostinských a hoteliérů.
Je vzorem domáckého přijetí a pohostinnosti rodinného krbu… Podle bible Marta, sestra Lazara, hostila samotného Ježíše Krista, který si její peče sice vážil, ale nabádal ji, aby ve své hektické práci polevila, protože na světě jsou důležitější věci než být dokonalou hospodyňkou… Atributy svaté Marty, se kterými bývá vyobrazována, jsou například vařečka, naběračka a kotlík. Na hlavě mívá šátek a při sobě svazek klíčů a někdy ji doprovází drak. Ten podle legendy ohrožoval francouzské město Tarascon, ale světice ho zkrotila modlitbou, a město tak osvobodila.

Medailér David Kružliak vyobrazil na reverzní straně mince svatou Martu s kuchyňským náčiním a svatým křížem. Patronka je obklopena česko-anglickým opisem SV. MARTA – ST. MARTHA. Averzní strana pak předkládá profil a jméno panovnice Alžběty II., rok emise 2020 a nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) – čili atributy ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Zlatá mince o hmotnosti jedné poloviny gramu je zasazena do speciálního česko-anglického balení. Poslouží jako dostupný dárek i originální přírůstek do sbírky a stane se talismanem pro štěstí.Autor: David Kružliak
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_Svata_Marta_pohlednice_1
2020_5_NZD_Au_Svata_Marta_pohlednice_2
2020_5_NZD_Au_Svata_Marta_pohlednice_3
2020_5_NZD_Au_Svata_Marta_pohlednice_4