Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1940

Červenec 2020 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1940
Sada čtyř zlatých mincí Válečný rok 1940

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou.

Ucelená sada čtyř zlatých půluncových mincí České mincovny z volného cyklu Válečný rok připomíná 80. výročí statečného vzdoru evropských národů, které roku 1940 čelily nacistické invazi. Poté, co roku 1939 získala ostruhy, se válečná mašinerie Třetí říše rozjela na plné obrátky – Němci vpadli do Norska a Dánska, prohnali se zeměmi Beneluxu, dobyli Francii a chystali se udeřit na Velkou Británii. Zdálo se, že je nic nedokáže zastavit…

  • Bitva o Narvik – Boje o strategicky důležitý nezamrzající přístav zuřily na zemi i na moři. Proti Třetí říši se v nich postavily spojené síly Norska, Velké Británie, Francie a Polska, a i když nacistům uštědřily první porážku ve druhé světové válce, Norsko nakonec padlo.
  • Bitva o Francii – Francouzská armáda, nejsilnější a nejuznávanější v Evropě, byla dobře připravená na poziční boje. Němci potupení porážkou v první světové válce však nemínili opakovat staré chyby a přišli s novým typem války, která dostala jméno blesková.
  • Operace Dynamo – Poté, co se Francie zhroutila pod náporem bleskové války, v ní zůstaly uvězněny statisíce vojáků, kteří nesměli padnout do zajetí, aby mohli pokračovat v boji. Jejich hrdinná evakuace z obleženého přístavu Dunkerque byla skutečným zázrakem.
  • Bitva o Británii – Ostrovy ležící za Lamanšským průlivem byly ušetřeny bezprostřední hrozby pozemní invaze. Nacisté museli nejprve rozvrátit námořní zásobování Velké Británie, demoralizovat její obyvatelstvo a zničit letectvo. Tak začala největší letecká bitva v dějinách.

Čtveřice mincí, které jsou dílem zkušeného medailéra MgA. Josefa Oplištila, předkládá nejrůznější válečné výjevy – britský torpédoborec v norských vodách ostřeluje svůj německý protějšek; blesky symbolizující blitzkrieg, do kterých je zakomponována německá válečná technika, útočí na Eiffelovu věž; britští vojáci natěsnaní do malého člunu opouštějí Francii a míří k doverským útesům; hořící německá stíhačka zachycená zaměřovačem v podobě britské vlajky padá k zemi. Averzní strana je společná všem čtyřem mincím – předkládá vlajky států, které čelily německému útoku, stylizované do podoby štítů a blesky, které symbolizují nacistickou bleskovou válku. Protože licenci k vydávání pamětních mincí České mincovny poskytuje tichomořský ostrov Niue, nese averz jeho nezbytné atributy – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2020.

Emisní náklad čítá pouhých 99 kusů kompletních sad. Nedílnou součástí každé sady je plechová etue opatřená číslovaným certifikátem pravosti. Krabička i certifikát připomínají bitvu o Británii.Autor: MgA. Josef Oplíštil
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 4x 28 mm, hmotnost: 4x 15.56 g

Emise: červenec 2020


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(99 ks)
129.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_4x10_NZD_Au_sada_Valecny_rok_1940_proof_etue_1
2020_4x10_NZD_Au_sada_Valecny_rok_1940_proof_etue_2
2020_4x10_NZD_Au_sada_Valecny_rok_1940_proof_etue_3