Zlatá mince Znojmo - Rotunda sv. Kateřiny

Srpen 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Znojmo - Rotunda sv. Kateřiny
Zlatá mince Znojmo - Rotunda sv. Kateřiny

Dalším městem, kterému je věnována zlatá minimince České mincovny zasazená do repliky historické pohlednice, je jihomoravské Znojmo.

Královské město na řece Dyji oplývá řadou významných památek, které odnepaměti lákají návštěvníky a inspirují pohlednicovou tvorbu. Historické jádro města je plné křivolakých uliček a kostelů, znojemské podzemí je nejrozsáhlejší v Česku a místní víno a okurky jsou vyhlášené široko daleko. Skutečným unikátem je však rotunda svaté Kateřiny s románskými nástěnnými malbami, na kterých je zachycen například Přemysl Oráč… Barevná litografická pohlednice, která posloužila jako předloha balení mince, byla vydána v roce 1897 tiskárnou Theodora Böhma v Novém Městě nad Metují a v roce 1898 byla odeslána do Roudnice nad Labem. Z adresní strany byla odtržena frankovaná známka, což bývá na historických pohlednicích dosti časté. Tři záběry ve zdobném květinovém dekoru zachycují celkový pohled na město od řeky, areál kláštera a železniční viadukt zdejší první železnice z roku 1870.

Medailérka Ludmila Kracíková, DiS., věnovala reverzní stranu mince rotundě svaté Kateřiny, kterou doprovází opis ZNOJMO. Averzní strana pak náleží portrétu a jménu královny Alžběty II., letopočtu vydání 2020 a nominální hodnotě 5 DOLLARS (NZD) – čili atributům ostrova Niue, který České mincovně poskytuje zahraniční licenci k ražbě vlastních pamětních mincí.

Originální emise představuje dostupný sběratelský kousek, který potěší numismatiky, filokartisty a obyvatele i návštěvníky Znojma.Autor: Ludmila Kracíková, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 11 mm, hmotnost: 0.5 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.750 Kč
(3 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_NZD_Au_Znojmo-Rotunda_sv._Kateriny_pohlednice_1
2020_5_NZD_Au_Znojmo-Rotunda_sv._Kateriny_pohlednice_2
2020_5_NZD_Au_Znojmo-Rotunda_sv._Kateriny_pohlednice_3
2020_5_NZD_Au_Znojmo-Rotunda_sv._Kateriny_pohlednice_4
2020_5_NZD_Au_Znojmo-Rotunda_sv._Kateriny_pohlednice_5