Zlatý 5 dukát sv. Václava se zlatým certifikátem

Září 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatý 5 dukát sv. Václava se zlatým certifikátem
Zlatý 5 dukát sv. Václava se zlatým certifikátem

Zlatý pětidukát svatého Václava, který Česká mincovna vyrazila v roce 2020, osloví sběratele, investory i každého, kdo hledá opravdu hodnotný dárek.

Přemyslovský kníže Václav,
který vládl v 10. století, proslul jako mírumilovný panovník obdařený řadou ctností, mezi nimiž vynikaly rytířskost, mravnost a zbožnost. Pěstoval víno a obilí pro svaté přijímání, pečoval o chudé a budoval církevní stavby – například pražskou rotundu svatého Víta, předchůdkyni stejnojmenné katedrály. České zemi se pod Václavovou vládou dařilo a poté, co zahynul rukou svého bratra Boleslava, se stal jedním z nejoblíbenějších svatých a patronem naší vlasti… Není divu, že mu generace, které následovaly, vzdávaly hold nejrůznějšími způsoby – například prostřednictvím zlatých dukátů, které nechávali razit nejen čeští králové, ale také českoslovenští ministři financí. Proslulé prvorepublikové Svatováclavské dukáty sloužily jako uchovatel hodnoty, ale lidé si je oblíbili především jako dárek k významným událostem – do kolébky, k promoci nebo třeba ke svatbě. Stejným způsobem se uplatní i novodobé dukátové ražby České mincovny.

Medailér Mgr. Petr Horák umístil na reverzní stranu zlatého pětidukátu svatou relikvii v podobě lebky knížete Václava s korunou. Okolní výjevy – rytířská přilbice, hrozen vína, obilné klasy, rotunda a ruka krmící nemohoucího – přitom odkazují na výše uvedené ctnosti svatého Václava. Texty na reverzu uvádějí SV. VÁCLAV – 5-DUKÁT. Reverzní stranu ražby pak beze zbytku vyplňuje plamenná orlice, která v drápech svírá svatováclavský meč.

Každý pětidukát je ručně číslovaný na hraně a opatřený unikátním číslovaným certifikátem pokrytým vrstvou ryzího zlata.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 34 mm, hmotnost: 17,45 g

Ryzost: 986/1000 Au
Hrana proof: hladká, číslovaná


Proof
(100 ks)
49.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_5_dukat_sv._Vaclav_Au_proof_etue_1
2020_5_dukat_sv._Vaclav_Au_proof_etue_2
2020_5_dukat_sv._Vaclav_Au_proof_etue_3
2020_5_dukat_sv._Vaclav_Au_proof_etue_4