Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla

Listopad 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla
Zlatá čtvrtuncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla

V roce 2020 slaví pan Spejbl neuvěřitelné 100. narozeniny. Při této příležitosti vychází poslední čtvrtuncová zlatá medaile České mincovny z cyklu „Příběhy naší historie“.

Popularitu u dětí i dospělých zajišťuje panu Spejblovi zejména vzájemné špičkování s klukem jménem Hurvínek. Vztah obou loutek prošel v průběhu století řadou změn. Spejbl, který přišel na svět roku 1920, začínal jako otravný a přechytralý maloměšťák, který každého jen poučuje, a Hurvínek, který se narodil roku 1926 a kterému se zprvu říkalo Spejblátko, byl velkoměstským chvastounem. Z jejich interakce postupně vyplynul příbuzenský vztah a Hurvajz se stal nezvedeným synkem zapřisáhlého starého mládence. Rošťák, který si ze svého starostlivého taťuldy tropí žerty, obohatil hry o osvědčený mezigenerační spor a rázem bylo zaděláno na fenomenální úspěch. Josef Skupa se tehdy rozhodl opustit učitelské povolání a začal se na plný úvazek věnovat svým loutkám. Tak v roce 1930 vzniklo plzeňské Divadlo Spejbla a Hurvínka.

Zatímco averzní strana medaile z ateliéru MgA. Martina Daška je věnována původní loutce pana Spejbla a jejímu stvořiteli Josefu Skupovi, reverzní strana předkládá kompletní dřevěnou rodinku Divadla S+H – pana Spejbla, Hurvínka, pejska Žeryka, Máničku a paní Kateřinu.

Emisní náklad čtvrtuncových medailí čítá pouhých 100 kusů. Každý kus je doplněn speciálním certifikátem původu.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(100 ks)
19.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2020_Au_medaile_loutka_Spejbla_proof_mala_etue
2020_Au_medaile_loutka_Spejbla_proof_mala_karta