Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla

Listopad 2020 - Medaile a repliky hist. mincí - Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla
Zlatá uncová medaile Příběhy naší historie - Loutka Spejbla

Závěrečná medaile České mincovny z cyklu „Příběhy naší historie“ vychází u příležitosti kulatých narozenin pana Spejbla.jedné trojské unci ryzího zlata se zrcadlí rovných 100 let plných smíchu a inteligentní i ztřeštěné zábavy.

Dřevěná rodinka, která přináší radost generacím malých i velkých diváků, má pět členů. Popletený, ale starostlivý taťulda Spejbl přišel na svět roku 1920. Jeho nezbedný synek Hurvínek se narodil o šest let později a ve stejném roce se loutkový ansámbl rozrostl o věrného pejska Žeryka a zvídavou žákyni Máničku, která se stala Hurvínkovou nejlepší kamarádkou. Úspěch, který následoval, přiměl loutkoherce Josefa Skupu skončit s učitelováním a roku 1930 založil Divadlo Spejbla a Hurvínka. A co ženský protějšek pana Spejbla? Kam se poděla maminka dřevěné rodinky? V Divadle S+H se traduje, že Spejbl býval velkým sukničkářem a dítě mu povila žena nevalné pověsti, která zmizela neznámo kam. Ve skutečnosti však Josef Skupa nechtěl karikovat úlohu matky, a proto ji ani nestvořil. Hurvínkovou jedinou maminkou tak zůstává lípa a o panu Spejblovi od roku 1971 marně sní Mániččina bábinka – staromódní paní Kateřina.

Kompletní pětici loutek najdete na reverzní straně medaile z dílny MgA. Martina Daška. Averzní stranu pak medailér věnoval osobnosti Josefa Skupy – portrét loutkoherce doplnil jeho jménem, životními letopočty a původní loutkou pana Spejbla.

Každý z pouhých 100 kusů medailí je ručně číslovaný na hraně a opatřený speciálním certifikátem původu.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká, číslovaná


Proof
(100 ks)
69.990 Kč
(1 ks skladem)
Další obrázky
2020_Au_medaile_loutka_Spejbla_proof_velka_etue
2020_Au_medaile_loutka_Spejbla_proof_velka_karta