Zlatá půluncová mince Ludwig van Beethoven

Listopad 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá půluncová mince Ludwig van Beethoven
Zlatá půluncová mince Ludwig van Beethoven

Můžete rezervovat Emisním plánem ČM 2020, emailem nebo žádankou. Uvedená cena mince je orientační a bude známa po jejím vydání.

Volný cyklus zlatých půluncových mincí České mincovny je věnován významným osobnostem světových dějin. Do dvorany velikánů se u příležitosti 250. výročí narození zařadil Ludwig van Beethoven.

Německý hudební skladatel Ludwig van Beethoven
tvořil navzdory nepřízni krutého osudu. Když muž, pro kterého byla hudba vším, začal ještě před třicátým rokem věku přicházet o sluch, hluboce ho to zasáhlo. Zpočátku uvažoval o sebevraždě, ale nakonec se rozhodl žít a to, co dal světu navzdory hluchotě, překonalo i jeho dosavadní mistrovskou tvorbu. Jeho dílo, které bývá výstižně označováno jako „navždy současné“, završilo dokonale formální epochu vídeňského klasicismu a zároveň předznamenalo cituplné vyjadřování romantických skladatelů. I když je Beethoven vnímán jako rozervaný hrdina, který odtržen od okolního světa titánsky bojoval za ty nejušlechtilejší ideály, měl také svou lidskou stránku. Byl podivínem, který holdoval alkoholu a u kterého nevydržela žádná hospodyně, i citlivou duší, která psala milostné dopisy vysněným milenkám a marně se snažila napravit nezdárného synovce.

Autorkou pamětní mince se stala MgA. Tereza Eisnerová. Reverzní straně dominuje portrét sveřepého skladatele doplněný jeho jménem LUDWIG VAN BEETHOVEN. Myšlenku averzní strany pak nejlépe popisuje sama medailérka: „Beethovenova hudba na mě působí jako přírodní živel – bouře plná blesků, smršť nebo tornádo. Prostřednictvím této analogie lze vizuálně vyjádřit monumentalitu a účinek Beethovenova hudebního díla i složitou a nekompromisní osobnost hudebního génia. Použité noty vycházejí ze zápisu Beethovenovy nejslavnější Páté symfonie – Osudové. Protože se jedná o minci vydávanou v zahraniční licenci ostrova Niue, nese averz ještě nezbytné atributy tohoto emitenta – jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 25 DOLLARS a rok emise 2020.

Nedílnou součástí mince, která vychází v limitovaném nákladu čítajícím 200 kusů, je obrázkový certifikát pravosti.Autor: MgA. Tereza Eisnerová
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 28 mm, hmotnost: 15.56 g

Emise: listopad 2020


Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(200 ks)
36.000 Kč
(0 ks skladem)