Zlatá mince Rok 1920 - Návrat legionářů do vlasti

Listopad 2020 - Pamětní mince ČM - Zlatá mince Rok 1920 - Návrat legionářů do vlasti
Zlatá mince Rok 1920 - Návrat legionářů do vlasti

Zasílat začneme po 20.listopadu 2020.

Čtvrtá a poslední zlatá mince České mincovny z minisérie Rok 1920, která pojednává o budování československé státnosti, připomíná návrat legionářů do vlasti.

Bachmač, Doss Alto, Terron, Zborov – to jsou jen některá z bojišť první světové války, kde na sebe upozornily československé legie. Oddíly vojáků, kteří vypověděli poslušnost císaři a přidali se na stranu Dohody, srdnatě bojovaly v Rusku, Itálii a Francii, a významnou měrou tak přispěly ke vzniku svobodného Československa. Zatímco se v jejich vlasti rodila demokratická republika, legionáři se vydali na strastiplnou cestu domů. Ta se kvůli ruské občanské válce, v níž Čechoslováci proti své vůli sehráli klíčovou úlohu, protáhla na několik let. Sibiř, Japonsko, Čína, Singapur, Ceylon, Indie, Persie, Mezopotámie, Egypt, USA – všechny tyto země se staly zastávkou na cestě našich krajanů. „V posledních dvou letech projížděly kolem přímořských krajů a různými přístavy v obou polokoulích světa, za zvědavé pozornosti a netajeného obdivu místního obyvatelstva četné nové a do té doby tam nevídané vojenské transporty. Byly to československé legie, vracející se r. 1919 a hlavně r. 1920 ze Sibiře domů, do vlasti. Všude na cestě kolem světa předcházela je legendární pověst o jejich vojenské zdatnosti a slávě, napsal ve své knize archivář František Šteidler. Legionáři však dokázali zaujmout i jinak než jen svými odvážnými skutky. „Krátkého pobytu v nejrozmanitějších přístavech celého světa využitkováno všude podle možnosti hojnou měrou k tomu, aby obyvatelé jejich poznali nejen československé legionáře, ale i českou hudbu, sokolský tělocvik a sport. Na mnohých místech konaly se s velkým úspěchem koncerty vojenských kapel, pořádány mezinárodní závody s místními sportovci, hlavně fotbalisty,“ dodal kronikář hrdinů, kteří naši vlast vykoupili vlastní krví.

Reverzní straně mince, která je dílem akademického sochaře Zbyňka Fojtů, vévodí dva dopravní prostředky, které sloužily legionářům na jejich daleké cestě za domovem. V horní části je vyobrazen obrněný vlak, který zažil boje s bolševiky na Transsibiřské magistrále, a v dolní části se nachází parní loď, která Čechoslováky vezla přes oceán. Kompozici dotváří nápis NÁVRAT LEGIONÁŘŮ DO VLASTI 1920 a také trikolóra, která prostupuje celou minisérií a objevuje se i na averzní straně, kde ji doprovázejí lipové ratolesti. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, jejich averz nese ještě jeho nezbytné atributy – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 10 DOLLARS (NZD) a rok vydání 2020.Autor: ak.soch. Zbyněk Fojtů
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 22 mm, hmotnost: 7.78 g

Ryzost: 999,9/1000 Au
Hrana proof: hladká


Proof
(300 ks)
16.950 Kč
(0 ks skladem)