Stříbrná medaile Sametová revoluce

Listopad 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Sametová revoluce
Stříbrná medaile Sametová revoluce

V roce 2019 si připomínáme 30. výročí událostí roku 1989, kdy sametová revoluce ukončila totalitní vládu komunistické strany. Při této příležitosti Česká mincovna vyrazila stříbrné pamětní medaile.

Dne 17. listopadu 1989 se v Praze sešli studenti, kteří si chtěli připomenout 50. výročí uzavření českých vysokých škol nacisty a vzdát hold Janu Opletalovi, který zemřel při protinacistických protestech. Přestože bylo pietní shromáždění povolené, postupně se změnilo v protikomunistickou demonstraci. Sbor národní bezpečnosti dostal rozkaz zabránit průvodu v cestě na Pražský hrad nebo na Václavské náměstí. Národní třída proto byla přehrazena a proti studentům byla použita brutální síla. Pro utiskovaný národ bylo bití bezbranných mladých lidí poslední kapkou. Revoluce, která pro svou nenásilnou povahu vstoupila do dějin jako sametová, právě začala…

Pamětní ražba je dílem zkušeného medailéra a pedagoga Mgr. Petra Horáka. Její averzní strana předkládá výjev z občanských protestů na Václavském náměstí – sochu českého patrona obklopují vztyčené ruce demonstrujících lidí, jejichž prsty tvoří charakteristické gesto – vítězné véčko. Kompozici averzu dotváří opis SAMETOVÁ REVOLUCE a vyobrazení československé vlajky. Reverzní strana pak nese další symbol spojený se sametovou revolucí, a to srdce, které Václav Havel přijal za vlastní. Srdce je umístěno nad siluetou Pražského hradu, a odkazuje tak na proslulou neonovou instalaci výtvarníka Jiřího Davida. Kompozici reverzu uzavírá slavný výrok Václava Havla PRAVDA A LÁSKA MUSÍ ZVÍTĚZIT NAD LŽÍ A NENÁVISTÍ.

Medaile vychází ve spolupráci s Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.Autor: Mgr. Petr Horák
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká


Běžná kvalita
(300 ks)
1.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_medaile_Sametova_revoluce_bk_etue