Stříbrná mince Crystal Coin - Pro štěstí 2019

Červen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Crystal Coin - Pro štěstí 2019
Stříbrná mince Crystal Coin - Pro štěstí 2019

Unikátní stříbrné mince s broušeným českým křišťálem jsou výsledkem spojení tradičních jabloneckých řemesel – medailérství České mincovny a sklářství společnosti Preciosa –, jaké nemá na celém světě obdoby.

Motiv motýla pro štěstí se už na minci z řady Crystal Coin objevil, ale oblíbená emise byla rychle vyprodána, a tak vychází její reedice s novým designem.

Říká se, že štěstí je jako motýl – když se ho snažíme dohonit, nikdy ho nechytíme, ale když se v klidu zastavíme, může se posadit přímo na nás. Křehkého tvora s pestrobarevnými křídly a ladným letem si spojujeme s bezstarostností, radostí a svobodou, ale také proměnou a znovuzrozením. Housenka motýla se zakuklí, aby se pak v nové formě a beze strachu vydala objevovat svět, a motiv motýla je proto silným symbolem především pro každého, na koho čeká nějaká životní změna.

Reverzní strana dárkové mince předkládá kombinaci raženého reliéfu a broušeného českého křišťálu. V podání medailérky Ireny Hradecké, DiS., poletuje skleněný motýl okolo stříbrné květiny. Kompozici dotváří ještě česko-anglický opis PRO ŠTĚSTÍ – GOOD LUCK. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního emitenta, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana jeho nezbytné atributy – nominální hodnotu 2 DOLLARS (NZD), rok emise 2019, jméno Alžběty II. a portrét královny, který je obklopen čtveřicí motýlů.

Mince uložená do speciálního balení představuje originální, a přece tradiční dárek.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s., emitent: Niue

Průměr: 50 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
2.490 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_2_NZD_Crystal_coin_Pro_stesti_Ag_proof_etue_1
2019_2_NZD_Crystal_coin_Pro_stesti_Ag_proof_etue_2
2019_2_NZD_Crystal_coin_Pro_stesti_Ag_proof_etue_3