Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Cesta za svobodou

Listopad 2019 - Pamětní mince ČM - Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Cesta za svobodou
Sada čtyř stříbrných dvouuncových mincí Cesta za svobodou

V roce 2019 si připomínáme 30. výročí pádu totalitního komunistického režimu v Československu. Stěžejní události a klíčové osobnosti československé cesty za svobodou připomíná sada čtyř pamětních mincí České mincovny. Každá mince je vyražena ze dvou trojských uncí ryzího stříbra v provedení piedfort – to znamená, že mince mají oproti tradičním ražbám dvojnásobnou tloušťku.

Psal se rok 1989 a ve vzduchu byla cítit změna. Začalo to nenápadně, ale protesty v Československu nabíraly na obrátkách a jejich intenzita překvapila vládnoucí politiky, opozici i širokou veřejnost. Komunistický režim odpověděl hrubou silou, ale tentokrát bylo něco jinak – lidé se konečně přestali bát. Přestože si to strůjci totality neuvědomovali, jejich dny byly sečteny.

  • První mince je věnována takzvanému „Palachovu týdnu“ – pietnímu aktu naplánovanému k výročí sebeupálení Jana Palacha, který se změnil v mohutný projev občanského odporu. Brutální zákrok represivních složek se tehdy minul účinkem a vyvolal ještě větší rozhořčení, které přerostlo v sedm dní trvající protesty a radikalizaci dosud klidné veřejnosti.
  • Druhá mince je věnována „básníkovi s kytarou“ Karlu Krylovi, který propůjčil hlas pražskému jaru. Jeho poetické melancholické balady a satirické i vážné protestsongy reflektující společnost se staly jedním ze symbolů odporu proti okupaci Československa.
  • Třetí mince připomíná manifest Václava Havla s názvem „Několik vět“, který svým věcným a neútočným textem poprvé prolomil bariéru mezi disentem a širokou veřejností. Petici, jejímž ústředním tématem byla svoboda, podepsalo na 40 tisíc lidí.
  • Čtvrtá mince připomíná „sametovou revoluci“ – překotný sled událostí, které začaly „masakrem na Národní třídě“ a skončily definitivním pádem železné opony. Převrat, který proslul svou nenásilnou povahou, umožnil občanům Československa, aby se poprvé po čtyřech dekádách mohli svobodně rozhodovat.

Reverzní strany jednotlivých mincí, které jsou dílem medailéra Vojtěcha Dostála, DiS., předkládají stylizované tváře Jana Palacha, Karla Kryla a Václava Havla, a nakonec dva vztyčené prsty tvořící vítězné véčko – čili gesto, které je neodmyslitelně spjato se sametovou revolucí. Averzní strana, která je společná všem čtyřem mincím, je věnována svatému Václavovi – symbolu vlastenectví a kontinuity naší státnosti. Protože mince České mincovny vycházejí v licenci zahraničního vydavatele, kterým je ostrov Niue, nese jejich averzní strana ještě jeho nezbytné náležitosti – portrét a jméno královny Alžběty II., nominální hodnotu 5 DOLLARS (NZD) a rok emise 2019.

Čtyřdílný komplet mincí je uložen do luxusní dřevěné krabičky. Její víčko zdobí rytina v podobě řetězu, který symbolizuje útlak a nesvobodu. Naději na změnu pak představuje jeden roztržený článek.Autor: ak. soch. Jiří Dostál/Vojtěch Dostál, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 4x 37 mm, hmotnost: 4x 62.2 g (4x 2 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(500 ks)
12.990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_4x5_NZD_Ag_Cesta_za_svobodou_proof_obal_1
2019_4x5_NZD_Ag_Cesta_za_svobodou_proof_obal_2
2019_4x5_NZD_Ag_Cesta_za_svobodou_proof_obal_3
2019_4x5_NZD_Ag_Cesta_za_svobodou_proof_obal_4