Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO

Říjen 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO
Stříbrná medaile Příběhy naší historie - Liberecká ZOO

Šestá stříbrná medaile z cyklu České mincovny Příběhy naší historie udělá radost zejména milovníkům zvířat. Je totiž věnována nejstarší zoo na území bývalého Československa.

V roce 2019 se liberecká zoologická zahrada chystala oslavit rovné století své existence a při této příležitosti se badatelé pokusili dohledat oficiální dokument, který by potvrdil přesné datum jejího vzniku. Jaké bylo jejich překvapení, když mezi dobovými prameny našli nenápadnou písemnost, ve které stojí, že město Reichenberg – čili dnešní Liberec – předává Ornitologickému spolku městské pozemky za účelem založení zoologické zahrady již v roce 1904. Zoo byla rázem o 15 let starší! Liberečtí badatelé dále zjistili, že zmatek v letopočtech vzniku zahrady udělal Erich Sluwa. Ten se v roce 1929 stal ředitelem zoo a rozhodl se, že její nejstarší dějiny zapře. Když pomineme toto nešťastné rozhodnutí, Sluwa zahradě dlouho a oddaně sloužil a jeho stopa je v ní patrná dodnes. Stejně tak se do dějin zoo nesmazatelně zapsali i další ředitelé Jiří Badalec, Josef Janeček a David Nejedlo. Díky nadšené a obětavé práci milovníků zvířat se návštěvníci zoo mohou těšit například z bazénu pro lachtany, pavilonu slonů a samozřejmě také z chovu ikonických bílých tygrů, kteří se stali tváří celého regionu. V Liberci se daří i některým z nejvzácnějších a nejohroženějších druhů planety – lvu berberskému, oslu somálskému, urialu bucharskému či zebře bezhřívé.

Tato čtyři vzácná zvířata najdete na averzní straně medaile z ateliéru MgA. Martina Daška, přičemž mezi ně je umístěn nápis 1904 ZOO LIBEREC. Jména zvířat najdete na reverzní straně, kde obklopují vyobrazení takzvaného Čapího hnízda – nejstarší budovy areálu z roku 1906.

Nedílnou součástí každé medaile je speciální certifikát původu, který vypráví příběh liberecké zoo.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká s popisem


Proof
(500 ks)
1.650 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_medaile_Liberecka_ZOO_proof_1_etue
2019_Ag_medaile_Liberecka_ZOO_proof_2_certifikat