Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský

Září 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský
Stříbrná medaile Apoštol Šimon Kananejský

Devátá emise z tuctu stříbrných pamětních medailí, které vycházejí v rámci cyklu České mincovny s názvem Apoštolové, je věnována svatému Šimonovi.

Svatý Šimon má v náboženských textech hned několik přídomků – je známý jako Kananejský, Zélóta či Horlivec. Ve skutečnosti však všechna tato slova znamenají totéž. Apoštolova přezdívka s největší pravděpodobností symbolizovala jeho oddanost víře, ale možná také výbušnou povahu nebo dokonce odhodlání bojovat proti cizí nadvládě. Jako zélóti se totiž v biblické době označovali militantní příslušníci židovského protiřímského odbojového hnutí. Skutečnost, že mezi Ježíšovými učedníky byl Šimon, který Římanům vzdoroval, i Matouš, který jim jako celník sloužil, ukazuje Mesiášovu lásku ke všem bližním bez rozdílu. Po Ježíšově smrti Šimon procestoval s dalším apoštolem – Judou Tadeášem, který se na medaili objeví v roce 2020 – Blízký východ, kde oba zemřeli mučednickou smrtí. Šimon byl ukřižován a na kříži rozřezán pilou.

Mučednickou smrt apoštola vyobrazila medailérka Lenka Nebeská, DiS., na reverzní straně medaile. Averzní straně vévodí světcovo vyobrazení se svatozáří a typickými atributy – pilou a knihou. Dvouřádkový opis na averzní straně uvádí APOŠTOL ŠIMON KANANEJSKÝ – ZÉLÓTA.

Stříbrná medaile není jen přírůstkem do sbírky. Stane se talismanem pro štěstí všem barvířům, koželuhům, pracovníkům s kůží, tkalcům, zedníkům a dřevorubcům, jichž je svatý Šimon patronem.Autor: Lenka Nebeská, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 28 mm, hmotnost: 13 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká s popisem


Běžná kvalita
(500 ks)
1.050 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_medaile_Apostol_Simon_bk_etue