Stříbrná medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský

Září 2019 - Medaile a repliky hist. mincí - Stříbrná medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský
Stříbrná medaile Hvězdy stříbrného plátna - František Filipovský

Prostřednictvím volného cyklu nazvaného Hvězdy stříbrného plátna vzdává Česká mincovna hold výrazným osobnostem československé kinematografie. Po Karlu Fialovi, Rudolfu Hrušínském, Vladimíru Menšíkovi a Jiřím Kodetovi přichází na řadu stříbrná pamětní medaile nezapomenutelného Františka Filipovského.

Všestranný herec zářil na divadelních prknech, stříbrných plátnech i televizních obrazovkách. Snad ještě více pak exceloval v dabingu. S hlasem Františka Filipovského je neodmyslitelně spojeno především jméno Louis de Funès. Těžko bychom hledali někoho, kdo by neznal strážmistra Ludovica Cruchota, jehož nadšení pro policejní práci dalo vzniknout šestidílné sérii zahájené Četníkem ze Saint Tropez. Pak je tu komisař Juve, kterému nedá spát záhadný zločinec Fantomas. Pochopitelně nelze opomenout všeho schopného majitele loděnice Fourchauma z komedie Tonoucí se stébla chytá, kázní posedlého choreografa Evanse z hudebního filmu Piti Piti Pa, ministra Dona Sallusta, který intrikuje na dvoře španělského krále v historické Pošetilosti mocných, a takto by se dalo pokračovat ještě dlouho. „Já z toho mám vždycky rozpaky, abych tak řekl, mindrák. Připadá mi to jako plagiát – že se přiživuju na překrásným, nádherným, geniálním komickým výkonu,“ svěřil se kdysi František Filipovský. Skromnost a obavy ale nebyly na místě. Bez jeho mistrovských výkonů by se u nás nejrůznější francouzské komedie, ve kterých vystupuje potměšilý cholerický mužíček, jistě nestaly legendami. Dabing v podání Františka Filipovského byl natolik výjimečným zážitkem, že se na něj jeho kolegové chodili dívat do nahrávacího studia – on totiž role Louise de Funèse nenamlouval, on je znovu hrál. A do každé přidal něco ze sebe. Od roku 1995 se na počest Františka Filipovského uděluje Cena Františka Filipovského za dabingové mistrovství. Česká mincovna je v roce 2019 jejím oficiálním partnerem.

Na pamětní medaili medailéra MgA. Martina Daška najdete hned dva portréty Františka Filipovského – první je tradiční a druhý, který je zároveň logem Ceny Františka Filipovského, stylizovaný.

Nedílnou součástí medaile je speciální balení, které představuje herce i jeho nejznámější role.Autor: MgA. Martin Dašek
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 30 mm, hmotnost: 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(400 ks)
990 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_1
2019_Ag_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_2
2019_Ag_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_3
2019_Ag_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_4
2019_Ag_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_5
2019_Ag_medaile_Frantisek_Filipovsky_proof_blistr_6