Stříbrná mince Ferda a Hlemýžď

Srpen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Ferda a Hlemýžď
Stříbrná mince Ferda a Hlemýžď

Poslední stříbrná mince České mincovny z pohádkové sběratelské minisérie připomíná úplně první dobrodružství Ferdy Mravence. Hmyzí hrdina se při něm pustil do křížku s panem Hlemýžděm.

První mince, která vyšla u příležitosti Ferdových 85. narozenin, byla věnována samotnému oslavenci. Na druhé minci se objevil popletený brouk Pytlík a na třetí i čtvrté marnivá slečna Beruška. Tyto oblíbené postavičky by se nesetkaly, kdyby nebylo pana Hlemýždě… Když se Ferda potřeboval schovat před lijákem, nerudný šnek ho odmítl pustit do svého domečku. Mravenec se proto rozhodl, že ho vytrestá – nic netušícího spícího plže zapřáhl do spřežení a nechal se jím vozit po okolí. Představa vlastního kočáru se zalíbila Berušce, která Ferdu poprosila, aby jí jeden obstaral. Když se pak zamilovaný mravenec pokoušel zkrotit lučního koníka, na pomoc mu přišel brouk Pytlík. Ferda si při svých následujících dobrodružstvích nadělal spoustu přátel, ale nerudný pan Hlemýžď se stal jedním z jeho nejzavilejších protivníků…

Reverzní strana pamětní ražby předkládá šnečí spřežení, ze kterého Ferda kyne nadšeným přihlížejícím. Dvojrozměrnou ilustraci převedla do plastické podoby zkušená medailérka Irena Hradecká DiS. Averzní strana pak nese atributy ostrova Niue, jehož zahraniční licence umožňuje České mincovně razit vlastní pamětní mince. Jsou jimi portrét a jméno královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD).

Nezapomeňte, že kompletní pětidílnou minisérii si můžete uložit do sběratelského alba, které bylo součástí první Ferdovy mince.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 30 mm, hmotnost: 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(600 ks)
1.240 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_1_NZD_Ag_Ferda_a_hlemyzd_proof_etue