Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Kulomet

Červenec 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Kulomet
Stříbrná mince Vynálezy Leonarda da Vinci - Kulomet

Po dvou létajících strojích se v minisérii s názvem Vynálezy Leonarda da Vinci objevuje první stroj válečný. Stříbrná mince České mincovny představuje Leonardův kulomet.

Leonardo da Vinci miloval život a bojování pokládal za nejhorší lidskou činnost. Přesto se stal autorem řady návrhů důmyslných válečných strojů – ty mu totiž zajistily přízeň mocných patronů a sponzorů. Zatímco ve středověku vládly bojištím chladné zbraně podporované luky a kušemi, v časech renesance se začaly rozmáhat palné zbraně, které od základu měnily způsob válčení. Přestože byla jejich síla ničivá, trpěly řadou nedostatků. Pravděpodobně největším byla nízká rychlost střelby způsobená komplikovaným nabíjením, které trvalo několik minut. Leonardo tento problém vyřešil elegantně – několik hlavní umístil do jednoho svazku, čímž vyřešil otázku rychlého nabíjení i potřebného chlazení. Kadence střelby ze zbraně učinila de facto první kulomet. Leonardo nezůstal u jednoho návrhu a vymyslel řadu variant své rychlopalné zbraně. Ta pravděpodobně nejdůmyslnější se měla skládat ze tří rotujících řad hlavní – zatímco první řada střílela, druhá řada vychládala a třetí se nabíjela. Kdyby se taková zbraň použila proti postupující pěchotě, její účinek by byl devastující. Naštěstí Leonardo proslul jako muž, který se do všeho vrhne po hlavě, ale jen málokdy něco dotáhne do konce. Většinu svých válečných strojů nedokončil. Spíš než jeho roztěkanost za to ale možná mohl jeho pacifismus. Když totiž badatelé na konci 20. století jeho válečné stroje zkonstruovali, ukázalo se, že jsou až děsivě funkční…

Autorem tematické minisérie se stal medailér Asamat Baltaev, DiS. Reverzní strana mince předkládá nákres vynálezu opatřený Leonardovými poznámkami. Z horní části reverzu na něj shlíží sám maestro a anglický opis uvádí MACHINE GUN (čili kulomet). Averzní strana mince je pak přehlídkou všech vynálezů, které se v minisérii postupně objeví – vedle kulometu jde o helikoptéru, kluzák a tank. To vše je propojeno s atributy ostrova Niue, který je emitentem mince. Protože mince České mincovny vycházejí v této zahraniční licenci, nesou jméno a portrét královny Alžběty II., nominální hodnotu 1 DOLLAR (NZD) a rok emise 2019.

Kompletní sbírku stříbrných mincí, které vycházejí u příležitosti 500. výročí Leonardovy smrti, si můžete uložit do speciální sběratelské krabičky.Autor: Asamat Baltaev, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 37 mm, hmotnost: 31.1 g (1 Oz)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(1000 ks)
1.690 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_Leonardo_da_Vinci_kulomet_proof_etue