Stříbrná mince Slečna Beruška

Červen 2019 - Pamětní mince ČM - Stříbrná mince Slečna Beruška
Stříbrná mince Slečna Beruška

Slečna Beruška je proslulá svou marnivostí. Na jedné stříbrné minci ze sběratelské minisérie České mincovny se sice už objevila, a to po boku Ferdy Mravence, ale bylo jí to málo. Vymohla si proto svou vlastní emisi.

Slovo Beruška zní zdrobněle a roztomile a dalo by se usuzovat, že pohádková postavička s takovým jménem bude vlídná a milá. Opak je bohužel pravdou. S dobrosrdečným mravencem má broučí slečna společné jen černé puntíky. Je sice krásná, ale také namyšlená, nevděčná, ufňukaná, vypočítavá a, jak se ukáže později, ulhaná. Za všech okolností musí být středem pozornosti, a není proto divu, že obdiv pracovitého nápadníka jí dělá dobře – tím spíše, když pro ni Ferda ochočí lučního koníka a vyrobí luxusní kočár. Mravenec se od ní ale vděku nedočká, a když ji přátelsky poplácá po zádech, Beruška na něj zavolá škvoří policii… V dalších příbězích se Ondřej Sekora rozhodl, že svou hrdinku polepší – pořád je parádnice, ale snaží se být hodná a Ferdovi dokonce několikrát pomůže.

Veselá Beruška, která se svůj úsměv snaží zakrýt dlaní, vévodí reverzní straně mince z ateliéru medailérky Ireny Hradecké, DiS. Averzní strana pak předkládá nezbytné náležitosti ostrova Niue, jehož zahraniční licence České mincovně umožňuje razit vlastní pamětní mince – jsou jimi jméno a portrét královny Alžběty II., rok emise 2019 a nominální hodnota 1 DOLLAR (NZD).

Minci s Beruškou si můžete uložit do sběratelského alba, které bylo součástí Ferdovy stříbrné mince.Autor: Irena Hradecká, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 30 mm, hmotnost: 10 g

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana proof: hladká


Proof
(600 ks)
---
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_1_NZD_Ag_Slecna_Beruska_proof_etue