Stříbrná kilogramová investiční medaile Statutární město Pardubice

Červen 2019 - Investiční medaile - Stříbrná kilogramová investiční medaile Statutární město Pardubice
Stříbrná kilogramová investiční medaile Statutární město Pardubice

Seznam statutárních měst České republiky se postupně rozrůstá – v současnosti je jich 27 – a stejně tak se rozrůstá cyklus investičních medailí České mincovny s motivy našich nejvýznamnějších sídel. V roce 2019 se v jednom kilogramu ryzího stříbra objevují Pardubice.

Dějiny města jsou spojené se dvěma proslulými šlechtickými rody. Prvním byli pánové z Pardubic v čele s Arnoštem, prvním českým arcibiskupem, jehož závěť z roku 1340 je prvním dokladem o existenci Pardubic jako poddanského městečka. Znak pánů z Pardubic – stříbrnou polovinu koně se zlatou uzdou na červeném štítu – používá město dodnes. V roce 1491 Pardubice koupil Vilém II. z Pernštejna. Nejmocnější šlechtic českého království se pustil do velkorysé přestavby, kterou ještě urychlil velký požár v roce 1507. S touto proměnou souviselo i vybudování kvalitního opevnění v podobě hradeb s příkopem, z něhož se do dnešních dní dochovala pouze jedna část. Je jí takzvaná Zelená brána, které dala jméno měděná střecha. Cenná stavba, která prošla řadou přestaveb, se skládá z brány a 59 metrů vysoké věže, která nabízí výhled na historické městské jádro.

Medailérka Irena Hradecká, DiS., si zvolila Zelenou bránu jako ústřední motiv averzní strany medaile. Další výtvarník České mincovny Ladislav Vraný pak zpracoval letecký pohled na městské centrum. Reverzní strana medaile nese mapu České republiky s vyznačenými statutárními městy.

Úctyhodná není jenom hmotnost kilogramové investiční medaile, ale také její emisní náklad – vznikne pouhých 24 číslovaných kusů uložených do luxusní dřevěné etue.Autor: Irena Hradecká, DiS. / MgA. Miroslav Schovanec, DiS.
Razila: Česká mincovna a.s.

Průměr: 90 mm, hmotnost: 1000 g (1 kg)

Ryzost: 999/1000 Ag
Hrana b.k.: hladká s číslováním


Běžná kvalita
(24 ks)
39.950 Kč
(0 ks skladem)
Další obrázky
2019_Ag_1000_g_Pardubice_bk_etue_1
2019_Ag_1000_g_Pardubice_bk_etue_2